KALENDARZ WYDARZEŃ

XXI Festyn Białczański

 
 
 
 
 
5-6 sierpnia 2017
 
XXI Festyn Białczański
 
fot. Tatrzańska Agencja Rozwoju, Promocji i Kultury
 
Tegoroczna edycja Festynu Białczańskiego zapowiada się znakomicie, a organizatorzy liczą na rekordową frekwencję. Do największych atrakcji imprezy należą bez wątpienia koncerty największych gwiazd polskiej muzyki: Kamila Bednarka, Ani Dąbrowskiej i zespołu Piersi.
 
 W pierwszy weekend sierpnia Białka Tatrzańska stanie się stolicą najlepszej zabawy i najpiękniejszej muzyki! To właśnie tutaj odbędzie się Festyn Białczański – impreza, która łączy wszystkich ceprów i górali w jedną wielką rodzinę. Organizatorzy zadbali o to, by każdy z gości 21-ej edycji Festynu bawił się znakomicie. Jakich atrakcji możemy się zatem spodziewać? Zagrają wielkie gwiazdy polskiej sceny W tym roku białczańska scena wypełni się po brzegi najpiękniejszymi, polskimi melodiami. Już pierwszego dnia zagrają na niej muzyczni giganci i specjaliści od doskonałej zabawy, czyli Kamil Bednarek i zespół Piersi. Kamil Bednarek rozkołysze publiczność już o 18, prezentując swoje wielkie przeboje takie jak “Cisza” czy “Raz dwa w górę ręce”. 3,5 godziny później sceną zawładnie zespół “Piersi” - wykonawca uwielbianej przez tłumy “Bałkanicy”. To jednak nie koniec muzycznych atrakcji.

W niedzielę Białka Tatrzańska wybrzmi subtelną i melancholijną nutą, którą zaserwuje gościom prawdziwa wirtuozka emocji, czyli Ania Dąbrowska. Artystka wykona swoje największe hity, wśród których z pewnością znajdzie się popularna ostatnio utwór “Porady na zdrady”. Obecność wielkich gwiazd polskiej piosenki to nie lada gratka dla fanów muzyki, którzy podczas Festynu będą mieli niepowtarzalną okazję posłuchać swoich ulubieńców na żywo. Ponieważ koncerty nie są biletowane, każdy z gości może w nim wziąć udział za darmo! Impreza u sto Tatr nie może się obyć bez akcentów podhalańskich – na białczańskiej scenie pojawią się zatem również zespoły, które na co dzień wykonują muzykę góralską. Publiczność usłyszy regionalne piosenki, okraszone pięknymi, ludowymi tańcami.

Jakie lokalne talenty zaprezentują się nam w tym roku? W sobotę publiczność zabawiać będą “Mali Białcanie” oraz zespół “Sykowni”. Niedzielny dzień uatrakcyjnią natomiast występy grup “Zyngierki Białcańskie”, “Białcanie” oraz “Śtuderanci”. Oprócz muzycznych rozrywek, organizatorzy przygotowali również szereg atrakcji z nutką rywalizacji w tle.

Jak co roku, goście imprezy mają szansę zmierzyć się w walce o zaszczytny tytuł Cepra i Ceperki Roku. By zdobyć to miano, kandydaci muszą jednak spełnić pewne warunki.  W wyborach Cepra i Ceperki mogą wziąć udział osoby, które:
• mają powyżej 18 roku życia,
• mieszkają co najmniej 99 km od Białki Tatrzańskiej.
Na każdego kandydata czeka szereg równie wymagających, co zabawnych konkurencji, wśród których wymienić można, choćby:
• pakowanie plecaka na czas,
• tor przeszkód,
• slalom z otwartym parasolem,
• konkurs śpiewu i tańca, itd.

Ponadto, osoby pretendujące do miana Cepra i Ceperki Roku stawią również czoła wyzwaniom, na których poległby niejeden góral! Do takich wyzwań należy choćby tłumaczenie gwary góralskiej na język literacki. Wszystkie konkurencje będą oceniane przez sympatyczne jury, a dla zwycięzców przewidziano atrakcyjne nagrody. Ubiegłoroczni triumfatorzy otrzymali pamiątkowe dyplomy, statuetki oraz upominki od partnerów.
 
op. (msx)