FOLKLORYSTYCZNIE

Folklorystycznie

Podhale to najbardziej rozpoznawalny i wyjatkowy region w Polsce, między innymi dzięki  żywemu, autentycznemu folkorowi, opartemu na  kulturze  pastersko-rolniczej.  Ta wyjatkowość i oryginalność widoczna jest w sferze kultury duchowej (gwara, muzyka, śpiew, taniec, zwyczaje)  i materialnej (strój, budownictwo, narzędzia). Istotny wpływ na rozwój kultury podhalańskiej miał wiek XIX i pojawienie się „gości” w Zakopanem i Tatrach.  Zachwyt przybyszów z nizin nad góralszczyzną sprawił, że Podhalanie  dostrzegli bogactwo tkwiące w ich tradycyjnej kulturze. Korzystają z niego do dziś, szczycą się nim,  choć niekiedy zbyt łatwo to bogactwo komercjalizują.  Cóż, popyt na góralszczyznę nie maleje, więc i podaż musi za nim nadążyć.  Na szczęście to zaledwie margines, działają organizacje, pielęgnujące autentyczny folklor, są animatorzy kultury regionalnej, imprezy i  wydawnictwa.

* * *


 
Stowarzyszenie Twórców Ludowych
Organicacja pozarządowa
Ogólnopolska organizacja powstała w Lublinie w roku 1968.  więcej »
 
 
 
Janina Walczak-Budzicz
Malarka na szkle i poetka
Malarka na szkle i poetka Janina Walczak-Budzicz (z domu Jarosz) urodziła się w roku 1950 w Zakopanem.  więcej »
 
 
 
Stanisława Galica-Górkiewicz
Pisarka i prymistka
Stanisława Górkiewicz jest rodowitą bukowianką, pochodzi ze starej góralskiej rodziny Galiców. Od ponad 30 lat aktywnie uczestniczy... więcej »
 
 
 
Barbara Baniecka-Dziadzio
Malarka na szkle
Malować na szkle zaczęła jako nastolatka, pod wpływem ojca, Władysława Walczaka-Banieckiego (zm. 2011), wybitnego artysty ludowego, uhonorowanego... więcej »
 
 
 
Zofia Majerczyk Owczarek
Malarka na szkle i hafciarka, szycie strojów regionalnych
Pochodzi ze starych rodów góralskich, które od pokoleń tworzą kulturę Podhala i kultywują tradycje przodków. Słynny grajek Bartuś Obrohta... więcej »
 
 
 
Zespół Regoinalny im. Bartusia Obrochty
zespół regionalny
Zespół powstał 15 września 1965 roku. Jego założyciel i  kierownik Tadeusz Sztromajer jako główny cel dla zespołu wyznaczył zachowanie... więcej »
 
 
 
“Małe Janosiki”
szkolny zespół regionalny
Zespół powstał przy Szkole Podstawowej Nr 7, która jest najmniejszą zakopiańską szkołą podstawową. Działa, dzięki staraniom mieszkańców Cyrhli,... więcej »
 
 
 
Bożena Gąsienica-Byrcyn
Malarka i graficzka, tkactwo artystyczne
"Pejzaże tatrzańskie, urwiska i limby, ośnieżone szałasy na halach, gałązka, roślina drążąca korzeniami skalną turnię i zwiewny... więcej »