TURYSTYCZNIE

Maria Tokarz-Olszańska

 
 
 
 
 
Przewodnik tatrzański i instruktor narciarstwa
 
Maria Tokarz-Olszańska
 
 
Maria pochodzi z góralskiego rodu Gąsieniców – Szymków, z nartami miała do czynienia od dziecka. Nic dziwnego, że wybrała Szkołę Mistrzostwa Sportowego w Zakopanem, gdzie trenowała narciarstwo.
 
Choć ukończyła Wydział Hodowli i  Biologii Zwierząt w krakowskim Uniwersytecie Rolniczym i małymi krokami zmierza ku doktoratowi, przyznaje że góry i narty wypełniają jej życie bez reszty. Ma szczęście –  pasję narciarską  połączyła z pracą instruktora, dzięki czemu lubi to, czym zajmuje się zawodowo. Zimą – uczy jeździć na nartach, latem (od roku 2008) – jest przewodnikiem tatrzańskim.

Jazdy na nartach uczy od ponad dziesięciu lat, uprawnienia instruktorskie ma od roku 2005, wcześniej była  pomocnikiem  instruktora. Uczy dzieci i dorosłych, a nawet bardzo dorosłych. Najmłodszy uczeń miał dwa lata, najstarszy 70. Lubi pracować z dziećmi, ma z nimi dobry kontakt, co sprawia, że dzieci chętnie i szybko się uczą. Z dzieci wyrastają nastolatki,  jeżdżą z Marysią od dziewięciu lat i nie zamierzają rozstawać się ze swoją instruktorką.

Uczy na każdym stoku, indywidualnie i grupowo, od podstaw po doskonalenie umiejętności technicznych na Kasprowym Wierchu czy Łomnicy. Prowadzi też lekcje w języku angielskim i rosyjskim (który zna na podstawowym poziomie). Jest w pełni dyspozycyjna – odbiera dzieci z hotelu czy pensjonatu, po lekcjach odwozi je, w zależności od oczekiwań rodziców. Zdarza się też, że spędza z dzieckiem więcej godzin  niż wymaga tego nauka jazdy na nartach, zje z nim lunch lub obiad. Pozwala to rodzicom na spędzenie wolnego od opieki nad dzieckiem czasu w sposób najbardziej im odpowiadający.

Kontakt:
tel. (+ 48) 601 485 119
e-mail:
  zakopane@legendatatr.pl