SYLWETKI

KORNEL MAKUSZYŃSKI

 
 
 
 
 
Honorowy Obywatel Zakopanego 1931
 
KORNEL MAKUSZYŃSKI
 
Kornel Makuszyński (1884-1953)
 
Pisarz, felietonista, krytyk teatralny, a przede wszystkim autor wciąż popularnych i lubianych książek dla dzieci i młodzieży.
 
Kornel Makuszyński urodził się 8 stycznia 1884 roku w Stryju (obecnie partnerskim mieście Zakopanego). Studiował filologię polską i romańską na Uniwersytecie Lwowskim (1903-1908) i w Paryżu (1908-1910). W latach 1905-1914 był stałym recenzentem teatralnym „Słowa Polskiego”. W 1918 zamieszkał w Warszawie, był recenzentem literackim i teatralnym „Rzeczypospolitej”, współpracował jako krytyk i felietonista z „Warszawianką” i „Kurierem Warszawskim”.

W 1926 otrzymał państwową nagrodę literacką za poemat „Pieśń o Ojczyźnie”. Jego książki zyskały niezwykłą popularność wśród młodzieży dzięki znajomości psychiki odbiorcy, umiejętności konstruowania atrakcyjnej, często zaprawionej elementami sensacji fabuły. 

Optymizm, szlachetna postawa moralna zawsze sympatycznych i pełnych życia bohaterów, wiara w dobroć ludzką, współczucie dla pokrzywdzonych - to wartości wychowawcze jego książek („Przygody Koziołka Matołka”, „Panna z mokrą głową”, „Awantura o Basię”, „Szatan z siódmej klasy”). Już od 1906 bywał w Zakopanem, a w 1911 był członkiem komitetu Wystawy Podhalańskiej we Lwowie. W latach międzywojennych (mieszkając stale w Warszawie) dużo czasu spędzał w Zakopanem, stał się tam jedną z najpopularniejszych postaci, a swoimi felietonami przyczynił się wybitnie do popularyzacji tej miejscowości.

Zainicjował rozdawanie nart dla zakopiańskich dzieci i urządzanie dla nich zawodów narciarskich (popularnie nazywanych zawodami Koziołka Matołka). Po Powstaniu Warszawskim osiadł w 1944 w Zakopanem na stałe i brał czynny udział w życiu kulturalnym miasta aż do śmierci. Zmarł w Zakopanem 31 lipca 1953.

Odznaczony został Złotym Wawrzynem PAL, mianowany honorowym członkiem (1930) i honorowym prezesem (1933) Towarzystwa Sportowego „Wisła” w Zakopanem, Honorowym Obywatelem Miasta Zakopane (1931) i honorowym członkiem Związku Górali (1931).

Źródło tekstu: Muzeum Tatrzańskie

Podwieczorek u Pana Kornela

Muzeum Kornela Makuszyńskiego


(em)