SPORTOWO

Złote i Srebrne Kozice dla zakopiańskich biegów wysokogórskich

 
 
 
 
 
17 grudnia 2015
 
Złote i Srebrne Kozice dla zakopiańskich biegów wysokogórskich
 
 
W rozstrzygniętym konkursie na Najlepsze Biegi Górskie sezonu 2015...
 
...organizowanym przez portal biegigorskie.pl, Zakopiański Weekend Biegowy z Sokołem zdobył aż pięć nagród w rożnych kategoriach.

Wysokogórski Bieg im. dha Franciszka Marduły zdobył Srebrną Kozicę w kategorii „Open” i Złotą Kozicę w kategorii „Najlepszy bieg górski na długim dystansie”. Srebrne Kozice w swoich kategoriach zdobyły też dwa pozostałe biegi rozgrywane w ramach Weekendu - Bieg im. hr. Władysława Zamoyskiego (w kategorii „Najlepszy bieg górski w stylu alpejskim”) i Bieg Sokoła (w kategorii „Najlepszy bieg górski w stylu anglosaskim”). Z kolei cała impreza zdobyła Srebrną Kozicę w kategorii „Najlepszy festiwal biegowy”.

Zawody organizuje Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” Gniazdo w Zakopanem. - Cieszymy się bardzo, że nasze biegi znalazły się w czołówce tego prestiżowego konkursu. Jest to dla nas ogromne wyróżnienie. Jesteśmy wdzięczni wszystkim, którzy przyczynili się do sprawnej organizacji tegorocznego Zakopiańskiego Weekendu Biegowego z Sokołem. Biegaczom, którzy tak licznie i chętnie startują w naszych zawodach, dziękujemy bardzo gorąco za dobre słowa i głosy oddane na "biegi sokole". Zapraszamy w 2016 roku. Postaramy się, żeby było jeszcze lepiej i ciekawiej – tak informację o przyznanych nagrodach komentują organizatorzy Zakopiańskiego Weekendu Biegowego z Sokołem.

Biegi górskie to trudna dyscyplina, która jednak z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością. Stąd też ogromne zainteresowanie biegaczy z całej Polski, a także z zagranicy, ekstremalną i bardzo widowiskową imprezą biegową, organizowaną w Tatrach.

Zakopiański Weekend Biegowy doczekał się już piątej edycji, a rozgrywany w jej ramach kultowy Wysokogórski Bieg im. dh. Franciszka Marduły wystartował już po raz ósmy. W tegorocznych zawodach wzięli udział zawodnicy m.in. z Czech, Słowacji, Litwy, Białorusi i Hiszpanii. Łącznie we wszystkich trzech imprezach biegowych wystartowało blisko 700 zawodników, a w Grand Prix „Sokoła” sklasyfikowanych zostało 53 zawodników. Piękne widokowo trasy biegów prowadzą tatrzańskimi szlakami, są zróżnicowane pod względem dystansu i stopnia trudności, dlatego mogą się z nimi zmierzyć zarówno zawodowcy, jak i amatorzy.

Najważniejszym wydarzeniem Weekendu Biegowego jest Wysokogórski Bieg im. dh. Franciszka Marduły, od roku 2012 będący jednocześnie Mistrzostwami Polski w Biegach Wysokogórskich Skyrunning, a od roku 2014 wchodzący w skład elitarnego cyklu Pucharu Polski w Biegach Wysokogórskich Skyrunning.

Skyrunning jest najbardziej ekstremalną formą biegów wysokogórskich. Jedną z jego dyscyplin jest SkyRace® - bieg na dystansie ok. 20-30 km, rozgrywany na wysokościach powyżej 2000 m, o sumie przewyższeń sięgającej także powyżej 2000 m. Jedyny bieg, który w Polsce w pełni odpowiada tym wymaganiom, to właśnie zakopiański Bieg Marduły. Jest to tym samym jeden z najtrudniejszych biegów w naszym kraju.

Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” Gniazdo w Zakopanem, szczycąc się ponad 120-letnią tradycją, poprzez organizację tych wydarzeń pragnie popularyzować patriotyczne i sportowe idee zgodnie z hasłem „W zdrowym ciele zdrowy duch”, a także upamiętnić postacie hrabiego Zamoyskiego – patrioty, niezwykle zasłużonego dla Tatr i Zakopanego oraz druha Franciszka Marduły – wybitnego lutnika, sportowca, pedagoga, prezesa TG Sokół w Zakopanem.

Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” Gniazdo w Zakopanem serdecznie dziękuje za wsparcie organizacji Zakopiańskiego Weekendu Biegowego wszystkim Patronom, Partnerom i Sponsorom:

Patronat honorowy:
Burmistrz Miasta Zakopane Leszek Dorula
Starosta Powiatu Tatrzańskiego Piotr Bąk

Patronat medialny:
Gość Niedzielny
Tygodnik Podhalański
Telewizja Tygodnika Podhalańskiego
Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
biegigorskie.pl
podhale-sport.pl

Sponsor sprzętowy:
Dynafit

Partnerzy:
Biuro Promocji Zakopanego
Intersport
Hotel Mercury Zakopane Kasprowy
Kino „Sokół”
Mountain & Running
Kinga Pienińska
Sportslab
Polskie Koleje Linowe S.A.
PSS „Społem” Zakopane
Mulebar
Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe
Wyższa Szkoła Planowania Strategicznego w Dąbrowie Górniczej
Dr Narcyz
Skyrunning Poland i Skyrunner® Poland Series
Cukiernia Samanta
Karczma Polany
Berdax
HSKI Szkoła Narciarska

Zapraszam także do obejrzenia filmu promującego Zakopiański Weekend Biegowy z Sokołem https://youtu.be/XG1MvxA_m8Q

(em)
 
 
 
Magdalena Kozielska - najszybsza zawodniczka w Biegu Marduły
Tomasz Gawroński - najszybszy zawodnik Biegu Sokoła
Dariusz Świerc - zwycięzca Biegu Sokoła na trasie
 
Uczestnicy Biegu Zamoyskiego nad Morskim Okiem
Daniel Wosik - zwycięzca Biegu Zamoyskiego
Podium Biegu im. dh Franciszka Marduły
 
Podium Grand Prix Sokoła