SPORTOWO

Weekend Biegowy w Tatrach

 
 
 
 
 
11 czerwca 2015
 
Weekend Biegowy w Tatrach
 
Fot. Andrzej Tomczyk
 
Zakończył się Zakopiański Weekend Biegowy z Sokołem.
 
W dniach 5-7 czerwca pod honorowym patronatem Burmistrza Miasta Zakopane i Starosty Powiatu Tatrzańskiego odbyły się trzy biegi: VIII Bieg Sokoła na dystansie 15,6 km, VIII Wysokogórski Bieg im. dh. Franciszka Marduły na dystansie 32 km oraz VI Bieg im. hr. Władysława Zamoyskiego na dystansie 10 km.

Zawody zorganizowało zakopiańskie gniazdo Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”. Cieszyły się one ogromnym zainteresowaniem biegaczy z całej Polski, a także z zagranicy. Wzięli w nich udział zawodnicy m.in. z Czech, Słowacji, Litwy, Białorusi i Hiszpanii. Łącznie we wszystkich trzech imprezach biegowych wystartowało blisko 700 zawodników, a Grand Prix „Sokoła” sklasyfikowanych zostało 53 zawodników. Jego zwycięzcą został Piotr Biernawski z Nowego Targu, wśród pań najlepsza była Dominika Bolechowska z Zakopanego.

Najważniejszym wydarzeniem Weekendu Biegowego był Wysokogórski Bieg im. dh. Franciszka Marduły, będący jednocześnie Mistrzostwami Polski w Biegach Wysokogórskich Skyrunning. Jego zwycięzcą po raz kolejny został Marcin Świerc (Salomon Suunto Poland) z czasem 3h01:19. W tym roku trasa tego ekstremalnego biegu miała aż 32 km długości , a deniwelacja wynosiła 2218 m.

W ramach Mistrzostw Polski w klasyfikacji drużynowej zwyciężyli „Fake Runners” przed reprezentantami TG „Sokół” Zakopane i Salco Sport Team. Zawodnicy biegli najpierw miejskimi ulicami z Krupówek do Kuźnic, a następnie już trudnymi górskimi szlakami w granicach Tatrzańskiego Parku Narodowego. Po raz pierwszy meta i strefa regeneracji energetycznej usytuowana została w samym centrum miasta na Placu Niepodległości i była dostępna dla szerszego grona kibiców.

Ponad 15-kilometrowa trasa Biegu Sokoła rozpoczęła się i zakończyła w Kuźnicach. Najszybciej pokonał ją Tomasz Gawroński z Jędrzejowa z czasem 1h19:39,9. Z kolei meta 10-kilometrowego Biegu im. Wł. hr. Zamoyskiego tradycyjnie już zlokalizowana została w jednym z najpiękniejszych miejsc w polskich Tatrach – nad Morskim Okiem. Pierwszy dobiegł do niej Daniel Wosik z Kunowa z czasem 41:17,9.

Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” Gniazdo w Zakopanem, szczycąc się ponad 120-letnią tradycją, poprzez organizację tych wydarzeń pragnie popularyzować patriotyczne i sportowe idee zgodnie z hasłem „W zdrowym ciele zdrowy duch”, a także upamiętnić postacie hrabiego Zamoyskiego – patrioty, niezwykle zasłużonego dla Tatr i Zakopanego oraz druha Franciszka Marduły – wybitnego lutnika, sportowca, pedagoga, prezesa TG Sokół w Zakopanem. Organizatorzy dziękują wszystkim za udział i zapraszają na kolejną edycję „Zakopiańskiego Weekendu Biegowego z Sokołem” za rok.

Źródło zdjęcia: Zakopiański Weekend z Sokołem

WIĘCEJ

(em)