POLECAMY

Zakopane: 12. Spotkania z Filmem Górskim

 
 
 
 
 
31 sierpnia – 4 września
 
Zakopane: 12. Spotkania z Filmem Górskim
 
 
Burmistrz Miasta Zakopane Leszek Dorula i Stowarzyszenie Spotkania z Filmem Górskim zapraszają na 12 Spotkania z Filmem Górskim.
 
Podczas Międzynarodowego Konkursu Filmu Górskiego będzie można obejrzeć 22 filmy z Brazylii, Czarnogóry, Francji, Hiszpanii, Kanady, Nepalu, Norwegii, Polski, Rumunii, Słowacji, Szwajcarii, Turcji, USA, Wielkiej Brytanii i Włoch. Wśród filmów będzie 15 pokazów premierowych w Polsce. Wszystkie filmy to produkcje z ostatnich dwóch lat. Oceniać je będzie międzynarodowe jury. Na zwycięzców czeka siedem nagród, w tym Grand Prix w wysokości 4000 PLN. Nagrodami są od lat charakterystyczne i unikalne rzeźby autorstwa zakopiańczyka Marcina Rząsy. (Przypominamy o głosowaniu na Nagrodę Publiczności 12. SzFG!).

Kilkadziesiąt innych filmów zostanie pokazanych poza konkursem. W Nocnym Kinie Górskim zostanie zaprezentowany „Tryptyk Tatrzański” („Dwóch”, „Odwrót”, „Akcja”) w reżyserii Jerzego Surdela.

W tym roku gośćmi będą m.in. zimowi zdobywcy Nanga Parbat – Simone Moro i Alex Txikon. Andrzej Bargiel opowie o swoim wyścigu do prestiżowego tytułu Śnieżnej Pantery. Przyjadą na Spotkania: legenda wspinaczki John Porter, „alpejscy wojownicy” – ikony słoweńskiego alpinizmu – Viki Grošelj ze Słowenii i Chorwat Stipe Bozic. Słoweńskim akcentem podczas Spotkań będzie występ teatru z Lubljany, który w Teatrze Witkacego zaprezentuje sztukę o tematyce wspinaczkowej „Pawla nad przepaścią“. Krzysztof Wielicki i Janusz Majer opowiedzą o zimowych planach Polaków na K2 w 2016/2017 roku.

Odbędzie się również spotkanie poświęcone Wandzie Rutkiewicz z okazji 30. rocznicy zdobycia przez nią K2. Gościem Spotkań będzie świetny wspinacz Mateusz Haładaj, który na koncie ma drogi o trudności 9a+. Z pewnością niejednego zainspirują spotkania z podróżniczką Moniką Witkowską, zdobywczynią Korony Ziemi, a także z Januszem Gołąbem, jednym z naszych najlepszych himalaistów.

Dzięki poszerzonemu i poprawionemu wydaniu książki o Andrzeju Zawadzie („Lider. Górskim szlakiem Andrzeja Zawady raz jeszcze”) autorstwa Ewy Matuszewskiej, przypomnimy postać i osiągnięcia prekursora himalaizmu zimowego, kierownika polskich zimowych wypraw w Himalaje. Nie zabraknie innych akcentów literackich. Zapraszamy na promocję książek o tematyce górskiej, które na festiwal trafią niemal wprost z drukarni.

Jak co rok czeka nas wiele emocji związanych z zawodami wspinaczkowymi Zako Boulder Power, które ponownie będą edycją Pucharu Polski w boulderingu. Odbędą się one na Placu Niepodległości w centrum Zakopanego, gdzie stanie ścianka wspinaczkowa. Nad Krupówkami rozciągnięty zostanie highline, na której mistrzowie tej dyscypliny będą prezentować swoje umiejętności.

Każdy będzie mógł wybrać się na wycieczkę górską „Bez programu”, w stylu retro. Zapraszamy również do Akademii Górskiej– na warsztaty w Tatrach z górskimi ekspertami.

Miejsca festiwalowe:
Kino Sokół, ul. Orkana 2
Kino Giewont, ul. Tadeusza Kościuszki 4
STRH Cafe&Gallery, ul. Krupówki 4a

Program, rezerwacje biletów, szczegóły dostępne są TUTAJ

Projekt zrealizowany ze środków Miasta Zakopane za pośrednictwem Zakopiańskiego Centrum Kultury, a także Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

(em)