POLECAMY

Wydawnictwo AGORA na 12. Spotkaniach z Filmem Górskim

 
 
 
 
 
31 sierpnia 2016
 
Wydawnictwo AGORA na 12. Spotkaniach z Filmem Górskim
 
 
Wydawnictwo AGORA zaprasza do udziału w wydarzeniach, które przygotowało dla gości Spotkań z Filmem Górskim.
 
Prezentujemy wybrane pozycje programu, związane z obecnością AGORY, przygotowane specjalnie dla miłośników książek górskich.

Punktem obowiązkowym tegorocznej edycji jest spotkanie poświęcone pierwszej na świecie biografii Jerzego Kukuczki.

"Alpejscy wojownicy” - spotkanie z Bernadette McDonald, Viki Grošelj i Stipe Bozic. Rozmowy o słoweńskim alpinizmie. Piątek, 1 września, Kino Sokół, godz. 17.00 - 18.30

Bernadette McDonald, autorka bestsellerowej "Ucieczki na szczyt", przygląda się losom kilku pokoleń himalaistów ze Słowenii - kraju, którego narodowym symbolem jest góra Triglav - i losom narodu, którego każdy członek musi na tę górę przynajmniej raz w życiu wejść.

Pierwsze zimowe wejście na Nanga Parbat - spotkanie z Simone Moro i Alexem Txikonem. Prapremiera książki ”Nanga Parbat. Śnieg, kłamstwa i góra do wyzwolenia”. Sobota, 3 września, kino Sokół, godz. 20.30

Jeszcze kilka miesięcy temu Nanga Parbat - jako przedostatni ośmiotysięcznik - pozostawała niezdobyta zimą. Pierwsi pokonali ją w lutym 2016 roku Simone Moro, Alex Txikon i Muhammad Ali „Sadpara”. A wszystkiemu przyglądali się z obozów po dwóch stronach szczytu dwaj dziennikarze i podróżnicy - Dominik Szczepański i Piotr Tomza, autorzy książki. Dzięki nim zajrzymy za kulisy wyścigu na szczyt, by podglądać z bliska jego głównych bohaterów. Przedpremierowo, tylko dla gości Spotkań, autorzy opowiedzą o pracy nad książką i zaprezentują wybrane jej fragmenty. Wystąpienie Dominika Szczepańskiego i Piotra Tomzy poprzedzi spotkanie z Simone Moro i Alexem Txikonem.

“Kukuczka” - spotkanie z autorami Dariuszem Kortko i Marcinem Pietraszewskim, ze specjalnym udziałem Celiny Kukuczki. Niedziela, 4 września, kino Sokół, godz. 14.30 – 15.30

Książka “Kukuczka” Dariusza Kortko i Marcina Pietraszewskiego to coś więcej niż rzecz o determinacji i górach. To zapierająca dech opowieść o granicach ryzyka, które bywają granicami człowieczeństwa. Autorzy, dysponując ogromnym materiałem – pamiętnikarskimi zapiskami Kukuczki i jego książkami, rozmowami z żoną Celiną, wywiadami z członkami wypraw, w jakich Kukuczka uczestniczył – stworzyli fascynujący portret człowieka uparcie dążącego do celu, pełnego sprzeczności i zdającego sobie sprawę, że wszystkiego i wszystkich nie da się w życiu pogodzić, od młodości naznaczonego czyhającą w pobliżu śmiercią. Spotkanie z autorami poprowadzi Bartłomiej Kuraś, gościem specjalnym będzie Celina Kukuczka.

W trakcie festiwalu w sprzedaży dostępne będą książki Wydawnictwa Agora, "Kukuczka", "Nanga Parbat", "Ucieczka na szczyt" i "Alpejscy wojownicy", a także "Zew lodu" w promocyjnych cenach. Zapraszamy!

(em)