POLECAMY

Wojciech Szatkowski o miłości do gór najwyższych

 
 
 
 
 
24 maja, godz. 18.00
 
Wojciech Szatkowski o miłości do gór najwyższych
 
Hermann Buhl (1924-1957)
 
Kolejny wieczór górski z cyklu “Muzeum Tatrzańskie w Dworcu Tatrzańskim” pod tytułem "Z pasji do Gór..." odbędzie się w czwartek, 24 maja, o godzinie 18.00. Spotkanie jak zwykle poprowadzi Wojciech Szatkowski z Muzeum Tatrzańskiego.
 

Bohaterami spotkania będą: zdobywca ośmiotysięczników Nanga Parbat i Broad Peak Austriak Hermann Buhl, wybitny polski himalaista Wojciech Kurtyka. a także narciarze ekstremalni: Douglas "King" Coombs i Jean Marc-Boivin.  

Przedstawimy fragmenty biografii tych wybitnych ludzi gór i ich największe osiągnięcia.  Pokażemy samotne zmagania Buhla ze zmęczeniem i wysokością ponad 8000 metrów, w drodze na „Nagą Górę”, jak nazywana jest Nanga Parbat (8126 m) w 1953 r. Jego samotne, pierwsze wejście na ten trudny szczyt, nocleg w ścianie i powrót do bazy były wyczynem, który wyprzedzał w sensie śmiałości tamtą epokę w dziejach himalaizmu. Buhl był także zdobywcą Broad Peaku, a zginął podczas zejścia ze szczytu Chogolisy, który jeden z alpinistów nazwał „Panną Młodą”, z racji niezwykłego piękna kształtów. tej góry. Drugim motywem wieczoru będzie wspaniała droga Wojciecha Kurtyki na Gasherbrum IV i inne jego wybitne dokonania w Himalajach i Karakorum, zrealizowane w wielkim stylu. Trzecim - skrajnie trudne zjazdy mistrzów narciarstwa ekstremalnego: Amerykanina Douga Coombsa i Francuza Jeana Marca-Boivin.

Obydwaj przesunęli granice ryzyka w narciarstwie ekstremalnym o kolejne stopnie trudności, np. Boivin dokonał zjazdu wschodnią ścianą Matterhornu, Aiguille Verte i Grandes Jorasses i  wielu innych. Coombs – jedna z ikon amerykańskiego ski-extreme – odkrył dla narciarzy wspaniały masyw Chugash na Alasce, gdzie opady śniegu są jedne z największych na ziemi, a śnieg przylega nawet do najbardziej stromych stoków. Obydwaj narciarze dokonali zjazdów, które stały się ważnym przełomem w dziejach ski-extreme. Obydwaj zapłacili najwyższą cenę za realizację swojej pasji – cenę życia.

Spotkanie będzie też okazją do szukania odpowiedzi na wiele ważnych i trudnych pytań: gdzie są granice ryzyka we wspinaczce? jak daleko człowiek, w swojej górskiej pasji, może się posunąć? jakie ryzyko podejmie? jaka jest czasami cena tego ryzyka?  Po spotkaniu pokażemy fragmenty filmów górskich: filmu ze zbiorów Museo Nazionale della Montagna w Turynie o zdobyciu Nanga Parbat z 1953 r. w reż. Hansa Ertla oraz filmów o niebywałych wyczynach narciarzy ekstremalnych Boivina i Coombsa, które pochodzą ze zbiorów Stowarzyszenia Spotkania z Filmem Górskim. Wstęp wolny.

(rw)