POLECAMY

Tatrzańska Orkiestra Klimatyczna na XXVII Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Sakralnej "Gaude Mater"

 
 
 
 
 
1 maja 2017
 
Tatrzańska Orkiestra Klimatyczna na XXVII Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Sakralnej "Gaude Mater"
 
fot. Organizatorzy
 
Organizowany od ponad 25 lat w Częstochowie Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Sakralnej "Gaude Mater" ma na celu prezentację muzyki trzech największych religii monoteistycznych: Chrześcijaństwa, Judaizmu i Islamu, jak i pokazanie piękna muzyki z różnych stron świata. W tym roku nasz region będzie reprezentowała m. in. Tatrzańska Orkiestra Klimatyczna
 
 1 maja 2017 roku o godz.18:00 w Kościele św. Jana Chrzciciela w Nowej Brzeźnicy (ul. Zamkowa 1) będzie można wysłuchać koncertu Podhalańskie nuty – koncert muzyki górami natchnionej.

W programie usłyszymy:

Karol Szymanowski: Veni Creator op. 57(fragment instrumentalny)
HEJ TAM SPOD TATER (melodia i słowa tradycyjne)
JEST CUDNE MIYJSCE W SKALNEJ DZIEDZINIE (melodia i słowa tradycyjne)
Karol Szymanowski: Andante z Sonaty skrzypcowej op. 9
Karol Szymanowski: Etiuda b-moll op. 4 nr 3
HEJ, HEJ, HEJ, WOŁOM CIE Psalm 142 (mel. ludowa)
ZESŁAŚ DROGA MATKO Z NIEBA WYSOKIEGO (melodia i słowa tradycyjne)
Karol Szymanowski: Stabat Mater op. 53 (fragment instr.)
Karol Szymanowski: Preludium op. 1 nr 3
Karol Szymanowski: Vocalise – Etude (1928)
Karol Szymanowski: Mazurek op. 50 nr 1 PSALM 90 w tłum. (mel. ludowa)
WIĄZANKA PIEŚNI GÓRALSKICH (melodia i słowa tradycyjne)
Karol Szymanowski: – Cepiny, Pieśń Siuhajów (fragmenty z muzyki do baletu Harnasie op. 55
Karol Szymanowski: Pieśń miłosna (fragment z muzyki do baletu Harnasie op. 55
Karol Szymanowski: Taniec (fragment z muzyki do baletu Harnasie op. 55) (opr. partii skrzypcowej P. Kochański) WIĄZANKA PIEŚNI GÓRALSKICH (mel. i słowa tradycyjne)
MATKO BOSKO LUDŹMIERSKO (mel.i słowa tradycyjne)
EJ BOZE NAS BOZE NAS NA NIEBIE(mel.i słowa tradycyjne)
Karol Szymanowski: Na hali. Taniec góralski (fragmenty z muzyki do baletu Harnasie op. 55

Jan Kasprowicz: Księga ubogich VI
O starowierne melodie!
O bogomodlne organy!
Słucham was dzisiaj, jak dawniej,
Do głębi rozmiłowany.

Przychodzę pod zrąb sczerniały
Modrzewiowego kościoła I słucham, jak głos mnie odwieczny
Do wielkich wyznań woła.

Wykonawcy:
Jan Karpiel - Bułecka - śpiew, dudy podhalańskie, żłóbcoki
Katarzyna Lassak – skrzypce, śpiew
Błażej Michna – altówka
Krzysztof Najbor - recytacja

Tatrzańską Orkiestę Klimatyczną poprowadzi dyrygent Agnieszka Kreiner.
Dziewczęcy chór góralski „TURLIKI” z Zakopanego wystąpi pod dyr. Ewy Sterczyńskiej
Świętojańska Kapela Klimatyczna - pod prymem Jana Karpiel - Bułecki

Scenariusz, dobór wierszy Jana Kasprowicza i opracowanie orkiestrowe utworów Karola Szymanowskiego – Agnieszka Kreiner. Tłumaczenie Psalmów Dawida na gwarę Skalnego Podhala – Franciszek Bachleda-Księdzularz.

JAN KARPIEL-BUŁECKA
Z zawodu architekt, z zamiłowania muzyk, tancerz, śpiewak. Animator i popularyzator folkloru góralskiego, orędownik zachowania i kontynuacji regionalnego stylu podhalańskiego; z zawodu architekt. Laureat Nagrody Kolberga w 2007 roku. Jest multiinstrumentalistą, wirtuozem gry na instrumentach pasterskich regionu Podhala: dudach, piszczałkach pojedynczych i podwójnych, trombitach. Inicjator i organizator znanych imprez muzycznych: Muzykanckie Zoduski, Dudaskie Ostatki i Muzyka Karpat. Współpracuje z wieloma instytucjami kultury, m.in. Filharmonią Narodową, a także kwartetem jazzowym Zbigniewa Namysłowskiego (jazzowa płyta roku 1995, nagroda Fryderyk 1996).

AGNIESZKA KREINER
Urodzona w Krakowie, absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego, Wydziału Dyrygentury w PWSM w Krakowie oraz Akademii Muzycznej w Wiedniu. Jest laureatką III nagrody na II Ogólnopolskim Konkursie Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga w Katowicach. W latach 1978–1982 była dyrygentem Opery Krakowskiej, w latach 1982– 1992 dyrygentem Teatru Wielkiego w Warszawie, a w 1994 - 97 dyrektorem artystycznym Filharmonii Lubelskiej.
Od roku 2004 Agnieszka Kreiner jest dyrektorem artystycznym Tatrzańskiej Orkiestry Klimatycznej. Agnieszka Kreiner koncertuje gościnnie w kraju i za granicą. Jest także autorką podręczników szkolnych do nauki muzyki.

KATARZYNA LASSAK
Góralka z Zakopanego, urodzona w 1996 roku w rodzinie o wielopokoleniowych tradycjach muzycznych. Jest studentką w klasie skrzypiec Uniwersytetu Muzycznego w Warszawie. Katarzyna Lassak ma rozległe zainteresowania artystyczne; jest laureatką wielu konkursów muzycznych, plastycznych i literackich, m. in. uzyskała I nagrodę na XVII Ogólnopolskim Festiwalu „Pamiętajmy o Osieckiej”. Jako kontynuatorka rodzinnych, góralskich tradycji, bierze czynny udział w licznych projektach artystycznych Podhala, grając i śpiewając w kapeli góralskiej.

BŁAŻEJ MICHNA
Altowiolista, urodzony w 1982 roku w Rudzie Śląskiej. Ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Krakowie, studiował również w Staatliche Hochschulefür Musik und Darstellende Kunst. Jako kameralista jest laureatem licznych konkursów muzycznych. Jest liderem grupy altówek w Filharmonii Krakowskiej oraz pedagogiem.

KRZYSZTOF NAJBOR
Aktor teatralny, filmowy i telewizyjny, urodzony w roku 1961 w Andrychowie. Ukończył Państwową Wyższą Szkołę Teatralną im. Ludwika Solskiego w Krakowie w roku 1985. Jako aktor jest związany z Teatrem Witkacego w Zakopanem od początku jego istnienia. Reżyseruje oraz prowadzi zajęcia teatralne w Państwowej Podstawowej Szkole Artystycznej w Zakopanem. W 2010 roku nagrodzony przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

TATRZAŃSKA ORKIESTRA KLIMATYCZNA
To jedyna orkiestra w Polsce, która może być jednocześnie ludową kapelą góralską. Powstała w Zakopanem w roku 2004. Tworzą ją profesjonalni artyści muzycy mieszkający i działający na Podhalu. W podstawowym składzie grają instrumenty smyczkowe oraz flet i klarnet. Nazwa zespołu nawiązuje do międzywojennych tradycji muzycznych Zakopanego, które jako uzdrowisko miało obowiązek zatrudniać orkiestry klimatyczne. W szerokim repertuarze zespołu znajdują się zarówno dzieła muzyki klasycznej, jak i utwory popularne. Szczególną misją zespołu jest popularyzowanie muzyki inspirowanej górami i folklorem góralskim, zwłaszcz kompozytorów związanych z Tatrami. Tatrzańska Orkiestra Klimatyczna koncertuje regularnie w Zakopanem, a także w Krakowie, Warszawie, Gdańsku i Łodzi. W 2011 roku koncertowała w słowackim Orawskim Hradzie. Zespół nagrał trzy płyty: Album tatrzańskie z utworami inspirowanymi muzyką góralską, płytę poświęconą muzyce Mieczysława Karłowicza oraz w roku 2014 Klimatyczne Zakopane z dawnymi piosenkami i melodiami o tematyce zakopiańskiej i podhalańskiej. Założycielką, dyrygentem i menadżerem jest Agnieszka Kreiner, koncertmistrzem Janusz Miryński.

ŚWIĘTOJAŃSKA KAPELA KLIMATYCZNA
Zespół góralski utworzony z muzyków Tatrzańskiej Orkiestry Klimatycznej, kierowany przez Jana Karpiela-Bułeckę. W skład kapeli wchodzą: Jan Karpiel-Bułecka, Katarzyna Lassak – „prym”, Katarzyna Pawlikowska, Katarzyna Trebunia, Zofia Ziach – „sekund”, Tomasz Lassak – „basy”

Chór dziewczęcy TURLIKI
Chór utworzony w roku 1997, wykonuje utwory chóralne, muzykę rozrywkową oraz utwory regionalne. Koncertował w wielu krajach europejskich, brał także udział w kongresie Polskiej Federacji Pueri Cantores w 2006 i 2009 roku. W roku 2016 Turliki odbyły tournée po USA. Zespół nagrał m.in. płytę z góralskimi kolędami.Chór prowadzony jest przez Ewę Sterczyńską, absolwentkę Akademii Muzycznej w Krakowie. Zajęcia z emisji głosu prowadzi prof. dr hab Elżbieta Wtorkowska, a Maria Gąsienica-Gładczan i Agnieszka Gąsienica-Giewont prowadzą zajęcia regionalne - śpiew i taniec.
 
op. (msx)