POLECAMY

BEATA ZALOT: Wernisaż prac plastycznych i promocja książki

 
 
 
 
 
Piątek, 2 września 2016, godz. 18.00
 
BEATA ZALOT: Wernisaż prac plastycznych i promocja książki
 
 
Tuż przed rozpoczęciem się VIII Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Kameralnej "Muzyka na Szczytach"...
 
...w piątek 2 września, w kawiarni STRH Cafe&Gallery (ul. Krupówki 4a) o godzinie 18.00 zapraszamy na wernisaż prac Beaty Zalot -  dziennikarki, poetki, pisarki i malarki.

Zobaczymy jej pastele i ceramikę, a także poznamy najnowszą książkę, zbiór niezwykłych opowiadań zatytułowany Opowieści niedoskończone. Fragmenty książki przeczyta dla Państwa aktorka Teatru Witkacego Katarzyna Pietrzyk.

Pastele są dla Beaty Zalot swoistym dziennikiem jej wędrówek. Tych najbliższych, po okolicznych podwórkach, pobliskich łąkach, leśnych kryjówkach. Po zaułkach ulubionych podhalańskich wiosek, miasteczkach na Słowacji, po zakamarkach Krakowa, Lublina, Lwowa czy Wilna. To także ślady jej dalszych egzotycznych podróży – do Azerbejdżanu, Laosu, Tajlandii, Wenezueli, Indii, Nepalu, Indonezji, Libanu, Birmy czy Australii. Na wystawie zobaczymy głównie prace stworzone w ciągu ostatnich dwóch lat.

Podczas spotkania zostanie zaprezentowana najnowsza książka Beaty Zalot Opowieści niedokończone. To zbiór jedenastu krótkich opowiadań – niepokojących, tajemniczych, nieco mrocznych. Choć prawie w każdym z tekstów pojawia się kobieta, bohaterem tych opowieści jest natura – piękna i uwodzicielska, ale i groźna.

Zwykły karaluch staje się prawie małym bóstwem, a jego śmierć głęboko porusza. Drzewo umiera z rozpaczy, a ból kamienia jest tysiąc razy większy od bólu człowieka, a nawet bólu kota. Najsłabszym ogniwem w tym świecie, najbardziej niedoskonałym, jest człowiek. Każda z mikroopowieści zilustrowana została przez krakowskiego artystę Szymona Kruczka. Opowieści niedoskończone znalazły się w pierwszej trójce VII Ogólnopolskiego Konkursu Autorską Książkę Literacką w Świdnicy.

Beata Zalot – z zawodu i pasji dziennikarka, wieloletnia redaktor naczelna „Tygodnika  Podhalańskiego”. Dla równowagi psychicznej pisze wiersze i opowiadania, w bezsenne noce zajmuje się malowaniem i ceramiką. Pieniądze trwoni głównie na podróże, za każdym razem jednak z radością wraca do rodzinnego Gronkowa na Podhalu. Jej środkiem świata jest oddalona dwa kilometry od domu magiczna Cisowa Skała.

Jest rodowitą góralką (po mamie pół-Gąsienica). Zamiast owiec hoduje koty. Autorka tomików poezji: Przesyłki ciszy,
Pomiędzy, Szepty, Anioł w ogrodzie, a także zbiorów opowiadań: Ozwa i Opowieści niedoskończone.

Wystawa jest wydarzeniem towarzyszącym VIII Międzynarodowemu Festiwalowi Muzyki Kameralnej „Muzyka na Szczytach” w Zakopanem.

(em)