POLECAMY

Zakopane: "Sobótka" na pożegnanie lata

 
 
 
 
 
Poniedziałek, 29 sierpnia 2016, godz. 20.00
 
Zakopane: "Sobótka" na pożegnanie lata
 
 
“Sobótka” to folkowe widowisko koncertowe, na kanwie sztuki Grzegorza Walczaka.
 
Muzykę skomponował Andrzej Zieliński, założyciel i lider legendarnego zespołu „Skaldowie”. W widowisku wezmą udział Andrzej i Jacek Zielińscy.

Teatr Vis a Vis prezentuje baśniowe widowisko muzyczne o tematyce sielankowej, ludycznej, folkowej. Pełen tańca i muzyki, zrealizowany z rozmachem inscenizacyjnym spektakl folkowy osnuty jest na kanwie legend związanych z Sobótką (Wianki lub Noc Kupały). Sobótka to prastare, słowiańskie święto ku czci Słońca, związane z letnim przesileniem, obchodzone w czasie najkrótszej nocy w roku. Święto ognia, wody, słońca i księżyca, urodzaju, płodności, radości i miłości.

Stanowi powiązanie kultów dwóch żywiołów, wody i ognia, święconych w czasach pogańskich osobno. Pierwszy kult przetrwał w postaci wianków puszczanych na wodę. Gdy nie udało się całkiem wytępić pogańskich zwyczajów, powiązano Sobótkę z kultem popularnego święta Jana Chrzciciela. Pierwiastki pogańskie przetrwały do dziś i są kultywowane w formie corocznych wianków. Zakopiańskie widowisko sobótkowe ma swe korzenie w starych, polskich i słowiańskich mitach. Także tatrzańskich…

(em)