POLECAMY

“Nieobecne Miasto” na 12. Spotkaniach z Filmem Górskim

 
 
 
 
 
Czwartek, 1 września 2016, godz. 16.45
 
“Nieobecne Miasto” na 12. Spotkaniach z Filmem Górskim
 
Piotr Mazik, Kuba Szpilka i Maciej Krupa. Fot. Bartek Solik
 
Promocja bardzo nietypowego przewodnika po Zakopanem.
 
W czwartek 1 września, o  godz. 16.45 w Kinie Giewont w ramach 12. Spotkań z Filmem Górskim odbędzie się promocja książki „Nieobecne miasto. Przewodnik po nieznanym Zakopanem” autorstwa Macieja Krupy, Piotra Mazika i Kuby Szpilki.

Książka ukazała się w sierpniu 2016 nakładem Wydawnictwa Czarne. Jest to druga książka z nowej, zakopiańskiej serii Czarnego. Partnerem w wydaniu książki jest Muzeum Tatrzańskie. Książka zawiera blisko sto archiwalnych, mało znanych zdjęć ze zbiorów Muzeum Tatrzańskiego.

Choć w podtytule znajduje się słowo przewodnik, jest to jednak przewodnik nietypowy. Nie opisuje miejsc pięknych, atrakcyjnych i niepowtarzalnych. Prowadzi raczej po ciemnych zaułkach, przestrzeniach pomijanych i zapomnianych, wyrzuconych z pamięci.

Autorom chodzi o pokazanie trzech wymiarów Zakopanego, bez których miasto to nie istniałoby w obecnym kształcie, a które w dotychczasowych opracowaniach traktowane były po macoszemu, wręcz pomijane wstydliwym milczeniem. Bo Zakopane nie byłoby takie, jakie jest, bez ciężkiej pracy i wysiłku licznych przybyłych i osiadłych tu ceprów, bez wielu sanatoriów i zaludniających je tysięcy gruźlików, bez społeczności zakopiańskich Żydów, która podzieliła los pobratymców w całej Polsce i Europie, zamordowanych w czasie drugiej wojny światowej.

O autorach:
Maciej Krupa- etnolog, publicysta, przewodnik tatrzański, tłumacz. Autor książek: „Tatry”, „Zakopane – wczoraj i dziś”, „Bóg się rodzi” (z Kubą Szpilką) i „Kroniki zakopiańskie”. Współzałożyciel „Tygodnika Podhalańskiego”, były dziennikarz BBC World Service. Mieszka w Zakopanem.

Piotr Mazik - historyk sztuki, narciarz wysokogórski, przewodnik tatrzański, instruktor narciarski. Autor książki „Tatrzańska Atlantyda”. Mieszka w Zakopanem.

Kuba Szpilka - etnolog, wspinacz, narciarz wysokogórski. Autor licznych tekstów publikowanych w czasopismach i pracach zbiorowych, stały współpracownik i członek redakcji kwartalnika „Konteksty”. Autor książki „Bóg się rodzi” (z Maciejem Krupą). Mieszka w Kościelisku.

W trójkę założyli i prowadzą Fundację „Zakopiańczycy. W poszukiwaniu tożsamości”. Napisali razem trzy książki: „Zakopiańczycy. W poszukiwaniu tożsamości”, „Ślady, szlaki, ścieżki. Pośród tatrzańskich i zakopiańskich wyobrażeń”, Na publikację czeka obecnie książka „Ta przestrzeń ma samoistną moc. Rozmowy o Tatrzańskim Parku Narodowym”. Autorzy kilku wystaw, stale współpracują z Muzeum Tatrzańskim i kwartalnikiem Tatrzańskiego Parku Narodowego „Tatry”.

Spotkanie poprowadzi dr Małgorzata Majewska. Pisze, podpytuje innych o pisanie, uczy pisania. Pracuje w Instytucie Dziennikarstwa, Mediów i Komunikacji Społecznej UJ. Szczygłofilka, czyli miłośniczka pisania Mariusza Szczygła.

(em)

 
 
Małgorzata Majewska