POLECAMY

Zakopane: "Tatry i Bieszczady - dumka na dwa serca"

 
 
 
 
 
Czwartek, 27 sierpnia 2015, godz. 17.00
 
Zakopane: "Tatry i Bieszczady - dumka na dwa serca"
 
Cerkiew w Aopience latem. Fot. Wojciech Szatkowski
 
Wieczór Czwartkowy w Muzeum Tatrzańskim - Muzeum Stylu Zakopiańskiego w willi Koliba, ul. Kościeliska 18.
 
Muzeum Tatrzańskie i Centrum Kultury i Ekologii w Cisnej zapraszają na spotkanie zatytułowane “Tatry i Bieszczady – dumka na dwa serca”. Specjalnie na ten wieczór do Zakopanego dotrą nasi przyjaciele z Cisnej w Bieszczadach. Spotkanie poprowadzi Wojciech Szatkowski z Muzeum Tatrzańskiego.

W 2015 Muzeum Tatrzańskie i Gminny Ośrodek Kultury i Ekologii w Cisnej podjęły współpracę w ramach projektu “Tatry Bieszczadom. Bieszczady Tatrom”, dzięki któremu odbyła się już wystawa o Joannie Hasior w Galerii Władysława Hasiora w Zakopanem, pokaz multimedialny o ski-turingu w Tatrach i Bieszczadach (w Cisnej) i prezentacja oferty Muzeum Tatrzańskiego podczas lipcowych “Dni Cisnej”.

W ramach spotkania w “Kolibie” wystąpi chór “Łopienka”, prezentowane będą bieszczadzkie wydawnictwa i publikacje, pokazy multimedialne i opowieści o tych górach. Dodatkową atrakcją wieczoru będą filmy o czterech porach roku w Bieszczadach, autorstwa braci Marcina i Krystiana Kłysewiczów. Nie zabraknie też bieszczadzkiego poczęstunku.

Tatry i Bieszczady – dwa jakże różne pasma górskie. Jedne – skaliste i wyniosłe. Drugie – pokryte dziewiczymi jeszcze lasami.  Połoniny, bory, cerkwie i kapliczki. Kiedyś w sieci znalazłem takie zdanie nieznanego autora: - Z Bieszczadami to jest tak: dokąd tam nie byłeś, jakoś żyjesz i wydaje ci się, że nic ci nie brak. Ale kiedy już tam raz pojedziesz, zawsze będzie ci ich brak. I im częściej tam wracasz, tym bardziej cię do nich ciągnie…

Całkowicie się z nim zgadzam. Tu niezwykła historia miesza się z dniem dzisiejszym. Dominuje dzika przyroda. Drewniane cerkwie i niewielkie wioski istnieją w całkowitej harmonii z lesistymi górami. Znajdziesz w tych górach fajnych ludzi i piękne widoki. To wyjątkowe miejsce na wyjątkowy górski urlop. Na miarę marzeń. Chcemy magię tych gór pokazać podczas naszego spotkania…

Tekst: Wojciech Szatkowski

Oficjalne rozpoczęcie  wieczoru o godz. 17.00,  stoiska informacyjno-promocyjne naszych Gości z Cisnej będą dostępne w ogrodzie willi Koliba już od godz. 15.00.

Wstęp wolny.

(em)