KULTURALNIE

Meble rodziny Bizańskich - cenny dar dla Muzeum Tatrzańskiego

 
 
 
 
 
24 kwietnia 2014
 
Meble rodziny Bizańskich - cenny dar dla Muzeum Tatrzańskiego
 
Komoda w stylu zakopiańskim
 
Zbiory sztuki Muzeum Tatrzańskiego wzbogaciły się o cenny dar.
 
Dzięki hojności rodzeństwa z Gliwic, Magdaleny Bujakowskiej, Marty Topór-Grabowskiej, Andrzeja Bujakowskiego i Stefana Bujakowskiego pod koniec lutego 2014 do muzeum trafił komplet mebli sypialnych w stylu zakopiańskim (dwa łóżka, szafa, komoda, szafka nocna i lustro).

Ofiarowane meble posiadają wartość artystyczną i historyczną. Są przykładem wysokiej jakości rzemiosła w stylu zakopiańskim, wykonane zostały prawdopodobnie w zakopiańskiej Szkole Przemysłu Drzewnego według projektu Stanisława Barabasza. Ciekawostkę stanowi fakt, że w zbiorach muzealnych znajdują się projekty takich samych lub bardzo zbliżonych w formie i zdobnictwie mebli, wykonane przez wspomnianego artystę.

Także historia podarowanych mebli jest interesująca i ściśle związana z dziejami naszego regionu. Należały one do rodziny Stanisława Bizańskiego, fotografa znanego głównie z prac o tematyce tatrzańskiej - do syna Kazimierza Bizańskiego i jego żony Elżbiety (z domu Zachara).

Kazimierz, z wykształcenia inżynier, niezawodowo także zajmował się fotografią. Ponadto aktywnie wspinał się w Tatrach, głównie w latach 1898-1908. Najczęściej jego partnerami byli Janusz Chmielowski i przewodnik Klemens Bachleda. Dokonał paru ważnych przejść. Działał także w Sekcji Turystycznej Towarzystwa Tatrzańskiego. Meble znajdowały się w willi „Limba” w Rabce. Następnie, wraz z siostrą Kazimierza, Heleną Bujakowską, trafiły do Gliwic, skąd obecnie wróciły na Podhale.

WIĘCEJ

(em)