KULTURALNIE

EWA LEMAŃSKA: Dziewczyna dla zbójnika

 
 
 
 
 
17 sierpnia 2012
 
EWA LEMAŃSKA: Dziewczyna dla zbójnika
 
Ewa Lemańska jako Maryna
 
Nikt nie miał wątpliwości, dlaczego to ją wybrał harnaś. Zniewalała urodą i seksapilem, a do tego Maryna, którą zagrała Ewa Lemańska, miała głowę na karku i nie dała sobie w kaszę dmuchać.
 
Początki jej kariery to przede wszystkim role teatralne. Jeszcze podczas studiów w łódzkiej PWST Ewa Lemańska zadebiutowała na scenie Teatru Polskiego w Bydgoszczy. Później występowała również na deskach teatrów Nowego i Starej Prochowni w Warszawie. Szybko jednak została zauważona przez twórców serialowych i filmowych.

Najpierw pojawiła się w "Doktor Ewie", w której wcieliła się w Jagnę lekarkę i przyjaciółkę głównej bohaterki. Potem dostała rolę w dramacie psychologicznym Tadeusza Konwickiego "Jak daleko stąd, jak blisko". Na planie partnerowała tam takim sławom, jak: Andrzej Łapicki i Gustaw Holoubek. Aż w końcu przyszedł rok 1973, a wraz z nim pewna propozycja nie do odrzucenia...

 Dziewczyna zbójnika

Zdjęcia do serialu "Janosik", do którego scenariusz powstał na podstawie tatrzańskich legend rozpoczęły się w maju 1972 roku. Od początku reżyser cyklu Jerzy Passendorfer przestrzegał przed traktowaniem fabuły zbyt poważnie. Jego "Janosik" miał być przygodową opowieścią, skrzącą się humorem. Główną rolę powierzono zabójczo przystojnemu i fantastycznie zbudowanemu Markowi Perepeczce.
Po poprzednim harnasiu Jakubku (Wiktor Sadecki), z którym wygrał w honorowej walce, Janosik odziedziczył zacną kompanię. Znaleźli się w niej m.in.: przebiegły Waluś Kwiczoł (Bogusz Bilewski), ofermowaty Jędruś Pyzdra (Witold Pyrkosz) i sprytny Gąsior (Jerzy Cnota). Czym jednak byłby nawet najbardziej nieustraszony zbójnik bez kobiety?

Twórca scenariusza Tadeusz Kwiatkowski już się o to postarał, żeby na brak pokus Janosik nie mógł narzekać. Bez wątpienia urzekła go piękna Klarysa (Anna Dymna), córka hrabiego Horvatha (Mieczysław Czechowicz), ale ostatecznie swoje uczucia ulokował w prawdziwej góralce, prześlicznej Marynie.

 Trudno zresztą, aby smalił cholewki do pociechy swego największego wroga. W końcu to z hrabią, a właściwie z jego hajdukami pod wodzą murgrabiego (Marian Kociniak), najczęściej walczył na śmierć i życie. I to właśnie Horvath przyczynił się do tego, że Janosik zawisł za "poślednie ziobro".

Maryna nie tylko całym sercem popierała polityczny program harnasia ("Biednych od krzywdy bronić, bogaczy prawości uczyć, wam wierności dochować, sprawiedliwie zbójecką potęgę rozsławiać"), ale także z radością umilała mu czas między jedną łupieżczą wyprawą a kolejną. Była też świetnym łącznikiem między zbójnikami a mieszkańcami okolicznych wsi. Niestety, skończyła dość marnie. Musiała patrzeć na śmierć ukochanego. Kto wie, czy potem nie podzieliła jego losu(...)

WIECEJ