KULTURALNIE

50 lat Filara Kazalnicy - wielka rocznica na plakacie topo

 
 
 
 
 
5 stycznia 2013
 
wspinanie.pl, 19 grudnia 2012
 
50 lat Filara Kazalnicy - wielka rocznica na plakacie topo
 
 
Na ścianie Kazalnicy Mięguszowieckiej miały miejsce przełomowe przejścia w historii polskiego taternictwa.
 
W roku 2012 minęła 50. rocznica najważniejszego z nich, pierwszego przejścia Filara Kazalnicy, formacji której przewieszający się profil stanowił wyzwanie dla wielu pokoleń taterników.

Z okazji tej rocznicy oraz o miesiąc późniejszego wytyczenia Momatiukówki, drogi niejako towarzyszącej Filarowi i długo uważanej za równie trudną, wydaliśmy plakat rocznicowy. Wydawcami są wspinanie.pl i MasterTopo, przedsięwzięcie wsparł też UKA (Uniwersytecki Klub Alpinistyczny). Plakat łączy cechy materiału rocznicowego i samowystarczalnego materiału topograficznego, szczegółowo pokazującego układ obu jubileuszowych dróg i linii sąsiednich.

Pokonanie Filara Kazalnicy miało miejsce na samym początku wspinaczkowego lata 1962 roku. Jego autorami byli Eugeniusz Chrobak, Zygmunt Andrzej Heinrich, Janusz Kurczab, Krzysztof Zdzitowiecki. Przejście to nastąpiło po próbach kilku mocnych zespołów w dwóch poprzednich sezonach. Ostateczny sukces był efektem współpracy potencjalnie dotąd konkurujących wspinaczy z Warszawy oraz Krakowa i Bielska-Białej.

WIĘCEJ

(js, em)