KULTURALNIE

Muzeum Karola Szymanowskiego

 
 
 
 
 
Willa "Atma"
 
Muzeum Karola Szymanowskiego
 
Willa Atma po modernizacji w 2013. Fot. K. Kowalik/MN
 
Willa przy ul. Kasprusie w Zakopanem, od 1976 r. stanowi siedzibę Muzeum Karola Szymanowskiego.
 
W zakopiańskiej willi „Atma” mieści się jedyne na świecie muzeum biograficzne Karola Szymanowskiego (1882-1937). Ten największy po Fryderyku Chopinie polski kompozytor od wczesnej młodości chętnie przebywał w Zakopanem, a pod koniec życia osiadł tam na stałe, zamieszkując w willi przy ul. Kasprusie.
 
Inicjatywę utworzenia w „Atmie" Muzeum Szymanowskiego zgłosił już w 1937 roku kompozytor Michał Kondracki, po wojnie starania w tym kierunku podjęła siostrzenica Szymanowskiego, Krystyna Dąbrowska, ale dopiero w 1967 roku apel w tej sprawie skutecznie ponowił krytyk muzyczny „Życia Warszawy" Zdzisław Sierpiński. Wkrótce potem znany pisarz i krytyk muzyczny Jerzy Waldorff utworzył przy Warszawskim Towarzystwie Muzycznym społeczny komitet działający na rzecz wykupienia i wyremontowania „Atmy”.

W 1974 roku dom przekazano Muzeum Narodowemu w Krakowie, a już dwa lata później, 6 marca 1976 roku udostępniono willę publiczności, na parterze budynku otwarto ekspozycję poświęconą kompozytorowi, jego związkom z Tatrami i Zakopanem. Większość eksponatów pochodzi z daru siostrzenicy artysty, Krystyny Dąbrowskiej.
 
Willa „Atma” powstała po 1890 roku  jako typowy pensjonat, jeden z wielu wznoszonych w Zakopanem na przełomie XIX i XX wieku w celu wynajmowania letnikom. To właśnie ówczesnym turystom „Atma”, zbudowana przez Józefa Kasprusia-Stocha, zawdzięcza swoją oryginalną nazwę. Pochodzi ona z sanskrytu i oznacza tyle co „dusza”. Dom jest przykładem stylu zakopiańskiego, wprowadzonego do architektury przez Stanisława Witkiewicza.
 
Muzeum mieści się na parterze willi i prezentuje podstawowe informacje o życiu i twórczości kompozytora, ukazuje jego kontakty z Zakopanem i folklorem Podhala, gromadzi zachowane po nim rzeczy osobiste, zawiera także rekonstrukcję gabinetu Karola Szymanowskiego.

Oddział Muzeum Narodowego w Krakowie w latach 2011-2013 przeszedł generalny remont i modernizację budynku w ramach partnerskiego projektu Muzeum Narodowego w Krakowie i Orawskiego Muzeum w Dolnym Kubinie o nazwie „Muzyka pod Tatrami” realizowanego z Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczypospolita Polska- Republika Słowacka 2007-2013. Dzięki środkom unijnym oraz pomocy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, miejsce to zyskało nowoczesne instalacje, udogodnienia dla osób niepełnosprawnych, zabezpieczona została substancja zabytkowa.
 
W zmodernizowanym wnętrzu wprowadzono multimedia, które spełniają wymogi współczesnego odbiorcy, prezentujące biografię kompozytora, historię „Atmy” oraz wprowadzające w klimat czasów, w których żył i tworzył Karol Szymanowski. Nowe otwarcie oddziału po remoncie odbyło się 10 maja 2013 roku.

WIĘCEJ

Muzeum Karola Szymanowskiego w willi "Atma" 
Oddział Muzeum Narodowego w Krakowie
ul. Kasprusie 19
34-500 Zakopane

Godziny otwarcia:
poniedziałek: nieczynne
wtorek - niedziela: 10.00 - 17.00

W czerwcu, lipcu i sierpniu: w każdy piątek Muzeum Karola Szymanowskiego w willi "Atma" w Zakopanem czynne do godz. 19.00

Kontakt:
tel. 18/ 202 00 40
e-mail: atma@muzeum.krakow.pl

(em)