KALENDARZ WYDARZEŃ

Nowy Targ: O Zamku Pieniny archeologicznie

 
 
 
 
 
Środa, 23 października 2013, godz. 18.00
 
Nowy Targ: O Zamku Pieniny archeologicznie
 
 
Polskie Towarzystwo Historyczne Oddział w Nowym Targu i Towarzystwo Bursy Gimnazjalnej im. dr Jana Bednarskiego zapraszają na Wieczorne Spotkanie w Bursie Gimnazjalnej z historią, tradycją i kulturą w tle.
 
Tematem spotkania będzie „Zamek Pieniny w świetle badań archeologicznych” - wykład mgr Anny Wawrzczak, połączony z prezentacją multimedialną. Środa, 23 października 2013, godz. 18.00, Bursa Gimnazjalna, ul. Nawodnia 5, Nowy Targ.

Mgr Anna Wawrzczak – archeolog, absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego. Pracownik Muzeum Uzdrowiska w Szczawnicy. Uczestniczyła w ratowniczych badaniach archeologicznych w okolicy Krakowa na terenach przeznaczonych pod budowę autostrady A4. Brała udział w licznych wykopaliskach w woj. świętokrzyskim, m.in. w Turze Dolnym pod kierunkiem dr Andrzeja Matogi. Odtwórczyni życia przed wiekami podczas licznych festynów archeologicznych, m.in. na Dymarkach Świętokrzyskich w Nowej Słupi i na Żelaznych Korzeniach w Starachowicach. Prywatnie lubi turystykę górską, a hobbystycznie - archeologię eksperymentalną i fotografię amatorską.

............................................................................................................................................................................................................

Ruiny zamku Pieniny położone są pod szczytem Góry Zamkowej w masywie Trzech Koron. Pierwsza wiarygodna wiadomość o zamku pochodzi z początku XIV w. Jest nią informacja, że schroniła się w nim księżna Kinga wraz z zakonnicami z klasztoru klarysek w Starym Sączu podczas trzeciego najazdu Mongołów w roku 1287 . Uwiarygodniają to wyniki badań wykopaliskowych z końca lat siedemdziesiątych XX wieku, dzięki którym naukowcy łączą budowę zamku z osobą księżnej.

Do XIV wieku zamek pełnił funkcję refugium, a w następnym stuleciu przestano go użytkować. Pierwszą analizę o charakterze naukowym przeprowadził Szczęsny Morawski. Pierwsze badania archeologiczne przeprowadził w latach 1938-1939 Tomasz Szczygielski. Kolejne wykopaliska, a także prace konserwatorskie, prowadzone z dużymi przerwami do roku 2004 potwierdziły, że zamek pochodzi z XIII w. i wiąże się ze św. Kingą.

Częściowo przebadano teren przy murze tarczowym i fundamenty przylegających do niego kilku budynków. Zamek był niewielki, ograniczony górzystym terenem i perfekcyjnie wtopiony w naturalne skalne grzbiety. Mur obronny o długości 100 m i ponad metrowej grubości, wykonano z miejscowych skał wapiennych. Od zachodniej strony znajdowała się brama, pod nią piwnica. Za bramą kolejne budynki, m.in. jeden z nich zwany cysterną, związany z okresowym wyciekiem wody.

Od wschodniej strony kwadratowe fundamenty, przypominające również układ bramny. Do końca nie wiadomo, kto zniszczył warownię. Jedna z hipotez mówi, że mogły to być oddziały Ścibora ze Ściborzyc, który spustoszył ziemię sądecką w roku 1410. Według innej hipotezy zamek zniszczyli husyci, którzy najechali Spisz w roku 1433. W roku 1904 na zamkowych ruinach wybudowano drewnianą pustelnię, która funkcjonowała do roku 1949.

(em)