KALENDARZ WYDARZEŃ

"Afronauci z Zambii na księżyc" - spotkanie z autorem.

 
 
 
 
 
26 maja 2017
 
"Afronauci z Zambii na księżyc" - spotkanie z autorem.
 
fot. Organizatorzy
 
26 maja 2017 w czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zakopanem, os. Łukaszówki 4a w ramach cyklu spotkań "czarne na białym" odbędzie się spotkanie z udziałem Bartka Sabeli - autora książki "Afronauci z Zambii na księżyc". Rozmowę poprowadzi Maciej Krupa.
 
 Błażej Popławski:  Pod koniec 1964 roku do Zambii zaczęli zjeżdżać amerykańscy dziennikarze. Jednak nie po to, by pisać o nowym afrykańskim państwie. Szukali pewnego człowieka, który rzucił wyzwanie światowym mocarstwom i uparcie twierdził, że to Zambijczyk, a nie Amerykanin czy Rosjanin, będzie pierwszym człowiekiem na Księżycu. Oto historia zambijskiej Narodowej Akademii Nauki, Badań Kosmicznych i Filozofii oraz szaleńczego marzenia o wolności i podboju Kosmosu.

Afronauci to frapująca opowieść o Edwardzie Mukuce Nkoloso, twórcy Zambijskiej Akademii Kosmicznej, i jego planie wystrzelenia rakiety na Księżyc. Tragikomiczna historia Nkoloso doskonale unaocznia paradoksy epoki postkolonialnej, bolesny dialog tradycji z nowoczesnością. To przede wszystkim opowieść o pasji poznawczej, determinacji w pokonywaniu granic cywilizacyjnych, ale także próbie podważenia hegemonii Zachodu. Sabela z benedyktyńskim zacięciem rekonstruuje dzieje Nkoloso. Pieczołowicie składa puzzle historii, odwiedza archiwa w Lusace, wertuje lokalną prasę, szuka świadków wydarzeń sprzed półwiecza. Wyśmienity reportaż i kapitalna praca o wykuwaniu się współczesnej tożsamości politycznej w świecie pozaeuropejskim. Z pewnością jedna z najoryginalniejszych książek o Afryce ostatnich lat!
Wstęp wolny
 
op. (msx)