FOLKLORYSTYCZNIE

Zofia Majerczyk Owczarek

 
 
 
 
 
Malarka na szkle i hafciarka, szycie strojów regionalnych
 
Zofia Majerczyk Owczarek
 
Jubileusz potrójny.Zofia Majerczyk Owczarek (z prawej) przyjmuje gratulacje od Joanny Staszak, naczelnik wydziału kultury UM Zakopane. Fot. Bożena Gąsienica
 
Pochodzi ze starych rodów góralskich, które od pokoleń tworzą kulturę Podhala i kultywują tradycje przodków. Słynny grajek Bartuś Obrohta był jej prapradziadkiem.
 
Urodziła się 3 kwietnia 1958 roku w Zakopanem. Od najmłodszych lat śpiewała i tańczyła w góralskich zespołach dziecięcych. W roku 1972 wstąpiła do zespołu regionalnego im. Bartusia Obrochty, w 1993 objęła kierownictwo artystyczne, a w roku 1995 została kierownikiem zespołu. Od roku 1973 należy do Związku Podhalan, w latach 1999 – 2002 była pierwszą kobietą w historii Związku na stanowisku prezesa, pełniąc tę funkcję w zakopiańskim oddziele Związku Podhalan. W roku 2008 obchodziła potrójny jubileusz: 35-lecia pracy w zespole im. Bartusia Obrochty, 35-lecia pracy w Związku Podhalan Oddział Zakopane i 20-lecia pracy twórczej w Stowarzyszeniu Twórców Ludowych.

Jest współorganizatorką spotkań kapel "Muzyka Karpat", "Zoduski Muzykanckie" I "Dudaskie Ostatki". Od roku 1979 zajmuje się również haftem i szyciem strojów regionalnych, które prezentowała na 22 wystawach zbiorowych i 9 indywidualnych. Do Stowarzyszenia Twórców Ludowych została przyjęta w roku 1986, a od 1991 prowadzi program radiowy „Z hól i dziedzin” w lokalnym Radiu "Alex" w Zakopanem. Równocześnie współpracuje z innym rozgłośniami w Polsce: Radio Merkury, Alfa, Puls I rozgłośniami w Chicago, przekazując informacje kulturalne z Podhala.

W roku 1992 założyła i przez trzy lata prowadziła dziecięcy zespół regionalny "Zawaterniok" przy Szkole Podstawowej nr 5 w Zakopanem, w klasach specjalnych. W latach 1996 - 1998 pracowała w Polsko-Słowackiej Komisji Międzyrządowej ds. Współpracy Transgranicznej, w grupie roboczej ds. kultury, edukacji i wymiany młodzieży. W 1998r zadebiutowała jako poetka na „Święcie poezji ludowej” w Rabie Wyżnej. Od roku 2000 maluje na szkle.

(em)