FOLKLORYSTYCZNIE

Stanisława Galica-Górkiewicz

 
 
 
 
 
Pisarka i prymistka
 
Stanisława Galica-Górkiewicz
 
 
Stanisława Górkiewicz jest rodowitą bukowianką, pochodzi ze starej góralskiej rodziny Galiców. Od ponad 30 lat aktywnie uczestniczy w działalności kulturalno-regionalnej, promując i upowszechniając podhalańską kulturę ludową w kraju i zagranicą.
 
 Z bukowińskim Domem Ludowym, obecnie Bukowińskim Centrum Kultury, współpracuje od 1973 roku. Początkowo jako etatowy pracownik kierowała kapelą góralską, była też nstruktorem szkółki góralskiego muzykowania przy Domu Ludowym. W latach 1978- 1982 prezesowała Spółdzielni Kulturalno-Oświatowej Dom Ludowy i kierowała działalnością kulturalną tej placówki.

Po zakończeniu pracy etatowej współpracuje z Domem Ludowym społecznie. Uczestniczy w przygotowaniu imprez „Sabałowe Bajania” i „Góralski Karnawał”, jako znawczyni muzyki góralskiej i folkloru często zasiada w jury konkursów i przeglądów organizowanych przez Dom Ludowy. Przygotowywała wiele wystaw twórczości ludowej i była ich kustoszem w czasie imprez. Pisze referaty na konferencje prasowe, teksty do folderów i informatorów.

Jest uczennicą znakomitej, słynnej podhalańskiej prymistki Bronisławy Koniecznej „Dziadońki”, dzięki której gra i prezentuje muzykę góralską w pięknej, czystej formie nieskażonej naleciałościami z innych regionów. Takiej też muzyki uczy góralską młodzież. To również dzięki niej Bukowina ma dzisiaj wielu znakomitych muzykantów.

Jest laureatką wielu prestiżowych nagród i wyróżnień z dziedziny muzyki ludowej w Polsce. Nagrania jej muzyki znajdują się w zbiorach archiwalnych Polskiego Radia. Przygrywając zespołom regionalnym, wielokrotnie prezentowała i promowała muzykę góralską w kraju i zagranicą.

Jest wielokrotną laureatką konkursów muzyki ludowej (solo i z kapelą) m.in. Ogólnopolskiego konkursu Kapel i Instrumentalistów Ludowych w Kazimierzu Dolnym i Międzynarodowego Konkursu Kapel i Instrumentalistów w czasie Międzynarodowego Festiwalu Folkoru Ziem Górskich w Zakopanem.

Muzyka to ważna, ale nie jedyna dziedzina tworczości Stanisławy Górkiewicz - zajmuje się ona publicystyką i upowszechnianiem twórczości i kultury ludowej w prasie i radiu. Od wielu lat z pieczołowitością zbiera i gromadzi materiały dotyczące historii regionu – publikacje, dokumenty, stare fotografie itp. Jej artykuły o tematyce regionalnej publikowane były w „Tygodniku Podhalańskim”, w pismach ogólnopolskich „Nowa Wieś” i „Poznaj Świat”, a także w piśmie polonijnym „Echo Podhalańskie” w USA.

W latach 1996 – 2002 w lokalnym radiu Alex w Zakopanem przygotowywała i prowadziła autorskie audycje o tematyce regionalnej „Górole, górole, góralsko muzyka” i „Z bukowiańskich wierchów, w których prezentowała historię regionu, muzykę góralską, zabytki, ludzi kultury i twórczość ludową. Jej audycje cieszyły się ogromnym zainteresowaniem wśród mieszkańców Podhala i turystów odwiedzających nasz region.

Stanisława Górkiewicz jest autorką książek o Bukowinie Tatrzańskiej, ważnych dla utrwalenia historii jej małej ojczyzny. Ma w tej dziedzinie znaczny dorobek literacki: „Na Bieńkowskim Wierchu w Bukowinie...” (2004), „Kuruce – Rody bukowiańskie” (2005), „Bukowina Tatrzańska. Czasy – Ludzie – Wydarzenia” (2007), „Bukowina Tatrzańska – Góralskie życie” i „Bukowina Tatrzańska – Powrót do źródeł” (2008). Książki jej autorstwa cieszą się dużym powodzeniem i znakomitymi opiniami, zarówno czytelników, jak i krytyków literackich czy historykłów. .

Trudno byłoby przecenic jej zasługi w upowszechnieniu kultury ludowej i promowaniu regionu podhalańskiego. Rzetelnie, z mozołem, ale tez z pasją stara się ocalić to wszystko, co najlepsze w ludowej kulturze podhalańskiej, starszym przypomina, a młodych uczy, jaka wartością jest własne dziedzictwo kulturowei poszanowanie tradycji. W ubiegłym roku została uhonorowana  Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".

Kontakt
tel. (+48) 608 388 022 
e-mail: galeria@skorusa.pl

(em)
 
 
 
Stanisława Górkiewicz-Galica
Z córką Agnieszką, utalentowaną malarka na szkle
 Z synem Andrzejem, prezesem Towarzystwa Przyjaciół Bukowiny Tatrzańskiej