FOLKLORYSTYCZNIE

Barbara Baniecka-Dziadzio

 
 
 
 
 
Malarka na szkle
 
Barbara Baniecka-Dziadzio
 
Arch. domowe Barbary Banieckiej-Dziadzio
 
Malować na szkle zaczęła jako nastolatka, pod wpływem ojca, Władysława Walczaka-Banieckiego (zm. 2011), wybitnego artysty ludowego, uhonorowanego wieloma nagrodami, między innymi Nagrodą Burmistrza Miasta Zakopane za rok 2009.
 

Urodziła się 12 maja1960 roku, w Zakopanem. Ukończyła Technikum Hotelarskie w Zakopanem. Pierwsze prace Barbary Banieckiej-Dziadzio nawiązują do stylu ojca, ale bardzo szybko, znalazła własny język artystyczny. Na początku kariery malowała tradycyjne sceny z życia górali i zbójników, ale też kwiaty i ptaki. Późniejsze prace powstają wyraźnie pod wpływem sztuki bizantyjskiej. Malarka stosuje charakterystycze dla tej sztuki kolory i obficie używa złota. Coraz częściej też pojawiają się motywy religine. Jej wizerunki Matki Boskiej bardziej przypominają ikony, niż naiwne obrazki ludowe. Barbara Baniecka-Dziadzio wciąz poszukuje, eksperymentuje z kolorami i kompozycją, dzięki temu dopracowała się własnego stylu.

Barbara Baniecka-Dziadzio uczestniczyła w wielu konkursach i wystawach w Polsce i za granicą, zdobyła wiele nagród i odznaczeń. Jej prace znajduja się w muzeach etnograficznych, galeriach sztuki ludowej i w kolekcjach prywatnych, krajowych i zagranicznych - we Francji, Hiszpanii, Finlandii, Austrii, Niemczech, Stanach Zjednoczonych i Afryce Południowej. Ciekawym doświadczniem była prezentacja jej obrazów podczas letnich igrzysk olimpijskich w Atlancie w roku 1996. Jej dziełem jest „Droga Krzyżowa”, obrazy do tabernakulum i do kaplicy księży marianów na Cyrhli (1996), „Droga Krzyżowa” i obraz do kaplicy księzy marianów w Rzepiskach (1997). Podczas pielgrzymki Jana Pawła II do Polski w roku 1997 namalowała „Drogę Krzyżową” do apartamentów Ojca Świętego w Licheniu.

Dr Aleksander Błachowski, znany polski etnograf i historyk sztuki: „W malarstwie na szkle obrazy Barbary Banieckiej-Dziadzio są ewenementem (…). Trzeba uznać złociste prace zakopiańskiej artystki za kontynuację sławnych tradycji obrazów ludowych popularnych w XIX wieku na Podhalu. Uwolniwszy się od wzorców swojego znanego ojca, stworzyła swój własny styl, absolutnie oryginalny i różny od pozostałych kilkunastu malarzy podhalańskich, nie stosuje żadnych cytatów z muzealnych obrazów na szkle, ale wkrótce wniosła zupełnie nowe wartości do naszej kultury artystycznej, nie tylko ludowe".

W roku 2005 współorganizowała IV Forum Kultury Europejskiej w Zakopanem. Należy do Związku Podhalan i Stowarzyszenia Twórców Ludowych. Nagrody i odznaczenia: Państwowa Artystyczna Nagroda Młodych im. Stanisława Wyspiańskiego II stopnia (1998), odznaka „Zasłużony Działacz Kultury”. Od roku 1989 Barbara Baniecka-Dziadzio udostępnia zwiedzającym izbę twórczą (po uzgodnieniu telefonicznym). Barbara Baniecka-Dziadzio prowadzi warsztaty malarstwa na szkle w muzeach, ośrodkach kultury i szkołach.

Kontakt
ul. Ubocz 22
34-500 Zakopane
 tel.18 206 24 52 

(em)

 
 
Barbara Baniecka-Dziadzio z mężem Bogdanem i Małgorzatą Wnuk-WonuczkąFot. Barbara Dąbrowska (Podhalański Serwis Informacyjny WATRA).