FOLKLORYSTYCZNIE

Bożena Gąsienica-Byrcyn

 
 
 
 
 
Malarka i graficzka, tkactwo artystyczne
 
Bożena Gąsienica-Byrcyn
 
Fot. Galeria Artidotuum
 
"Pejzaże tatrzańskie, urwiska i limby, ośnieżone szałasy na halach, gałązka, roślina drążąca korzeniami skalną turnię i zwiewny kwiat zdobiący ostre skały…" - to najczęstsze motywy występujące w twórczości artystki.
 

Urodziła się 12 lutego 1954, w Kościelisku.. Ukończyła Technikum Tkactwa Artystycznego im. Heleny Modrzejewskiej w Zakopanem (znakomita szkoła, dziś niestety nie istniejąca) i Studium Pedagogiczne Kształcenia Nauczycieli w Krakowie. Jej mężem jest Wojciech Gąsienica-Byrcyn, wieloletni dyrektor Tatrzańskiego Parku Narodowego, co mu nie przeszkodziło w pisaniu poezji.

Twórczość Bożeny Gąsienicy-Byrcyn jest wielce zróżnicowana – maluje delikatne akwarele, subtelnymi kolorami, charakterystyczną kreską, tka ogromne gobeliny, haftuje i lustruje książki, między innymi ks. Józefa Tischnera i swego męża. Jest instruktorką zespołów góralskich i portretuje znanych Podhalan. Uczestniczyła w wielu wystawach zbiorowych w całej Polsce, we Francji, Szwecji, USA .
 
Należy do Związku Podhalan  i Stowarzyszenia Twórców Ludowych. Działa w Federacji Obrony  Podhala, występując przeciwko planom inwestycyjnym, zwiazanym z rozbudową dróg, zwłaszcza “zakopianki”. Również wielkokubaturowe budownictwo na Podhalu stanowi, według członków Federacji, zagrożenie dla środowiska naturalnego I prowadzi do degradacji wartości kulturowych tego regionu. 

(em)