AKTUALNOŚCI

Zakopane: "Muzyka na Szczytach" przed finałem

 
 
 
 
 
10 września 2016
 
Zakopane: "Muzyka na Szczytach" przed finałem
 
 
Piątkowy koncert w Kościele św. Krzyża poruszył chyba wszystkich.
 
Niezwykle przejmujący "Kwartet na Koniec Czasu" w wirtuozowskim wykonaniu Shirley Brill (klarnet), Jonathana Anera (fortepian), Michała Pepola (wiolonczela) i Izabeli Szałaj-Zimak (skrzypce) na długo zostanie w naszej pamięci.

Oliver Messiaen, tworząc "Kwartet na Koniec Czasu" w obozie jenieckim w Goerlitz, powiedział: „Skomponowałem ten utwór, by uwolnić się od wojny, obozu, głodu oraz od samego siebie”. Podczas południowego Klubu Rozmów na Szczytach dr Jerzy Stankiewicz w swoim wykładzie i filmie "Urok niemożliwości" przybliżył nam twórczość tego francuskiego kompozytora i okoliczności powstania utworu.

I w ten oto sposób dobrnęliśmy do finału VIII Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Kameralnej „Muzyka na Szczytach”. Koncert finałowy będzie nie lada ucztą dla miłośników kwartetów smyczkowych. Wystąpi Royal String Quartet. W jego wykonaniu słyszymy reprezentatywny wybór z Kunst der Fuge Jana Sebastiana Bacha, kwartet fis-moll Dymitra Szostakowicza oraz słynną Große Fuge op. 133 Ludwiga van Beethovena.

Niechaj fuga, szczytowe osiągnięcie w zakresie form muzycznych, będzie zwieńczeniem święta muzyki pod tatrzańskimi szczytami.

Zapraszamy w sobote, 10 września o 19.30 do Kościoła św. Krzyża.

(em)