AKTUALNOŚCI

XIX Przegląd Filmów Alpinistycznych im. Wandy Rutkiewicz

 
 
 
 
 
Regina Watycha
 
XIX Przegląd Filmów Alpinistycznych im. Wandy Rutkiewicz
 
 
27 filmów dokumentalnych i reportażowych, zrealizowanych zarówno przez profesjonalistów, jak i amatorów, zostało zaprezentowanych w warszawskim Muzeum Sportu i Turystyki podczas XIX Przeglądu Filmów Alpinistycznych im. Wandy Rutkiewicz “20 Lat bez Wandy”.
 

Festiwal poświęcony jest pamięci najwybitniejszej polskiej alpinistki, która zaginęła w drodze na Kanczendzangę, swój dziewiąty ośmiotysięcznik, 12 maja 1992 roku. Festiwal promuje również osiągnięcia polskiego alpinizmu poprzez prezentacje multimedialne i spotkania z alpinistami. Przegląd otworzył dyrektor Muzeum, Tomasz Jagodziński. Aktorzy Teatru Narodowego - Anna Gryszkówna i Marcin Przybylski przedstawili program artystyczny "Na szczytach panuje cisza..."

Głównym punktem wieczoru był pokaz filmów pochodzących z prywatnego archiwum Michał Błaszkiewicza, brata Wandy Rutkiewicz. Pokazywały one alpinistkę zarówno podczas oficjalnych wywiadów, jak i prywatnych, domowych spotkań. Gościem specjalnym imprezy była Martyna Wojciechowska, która przekazała Muzeum część swojego sprzętu z wyprawy na Everest w 2006 roku.

Zakopiańskim akcentem festiwalu był pokaz Ewy Matuszewskiej. Autorka książek o Wandzie Rutkiewicz, prywatnie wieloletnia przyjaciółka alpinistki, zaprezentowała relację z odsłonięcia  tablicy pamiątkowej poświęconej Wandzie, które nastąpiło  6 maja na symbolicznym cmentarzu pod Osterwą w Tatrach Słowckich.

 
 
Dyrektor Muzeum Sportu i Turystyki Tomasz Jagodziński
Wiesława Wiśniewska - inicjatorka i organizatorka Przeglądu
 
Wiesława Wiśniewska
Hanna Wiktorowska - b. sekretarz generalny PZA
Martyna Wojciechowska i dyrektor Muzeum Tomasz Jagodziński
 
Michał Błaszkiewicz - brat Wandy
Ewa Matuszewska
 
Ewa Matusyewska
Anna Gryszkówna i Marcin  Przybylski
 
Anna Gryszkówna
Jerzy Słomczyński
 
Anna Milewska - aktorka, prywatnie żona Andrzeja Zawady