AKTUALNOŚCI

Wizyta w Willi "Pod Jedlami" [FOTO]

 
 
 
 
 
11 czerwca 2017
 
Wizyta w Willi "Pod Jedlami" [FOTO]
 
fot. Maciej Serweta
 
W 1897 roku na wzgórzu, zwanym przez miejscowych Koziniec dobiega końca budowa okazałego domu. Miejsce na jego budowę wybrał sam architekt - Stanisław Witkiewicz, zaś nazwa budowli Pod Jedlami pochodzi od jodeł, które rosły kiedyś w ogrodzie.
 
 Dom wybudowany został dla Jana Gwalberta Pawlikowskiego. Stanowi on chyba najciekawszy z zabytków zakopiańskiej architektury. Można nawet pokusić się o stwierdzenie, że jest on wzorcowym przykładem Stylu Zakopiańskiego. Budowali ją mistrzowie góralskiej ciesiółki: Wojciech Roj, Jan Obrochta i Maciej Gąsienica Józkowy. Nadal jest to dom prywatny rodu Pawlikowskich i nie jest udostępniony do zwiedzania.

Willa Pod Jedlami posadowiona została na solidnej kamiennej podmurówce - momentami sięgającej wysokości 4 metrów. Dzięki takiemu zabiegowi można było postawić dom na dość trudnym terenie o dużym spadku. Budynek posiada zrębową konstrukcję, zaś on sam wykonany został z drewnianych belek. Dach pokryty został rzecz jasna podwójnym gontem. Stanisław Witkiewicz w swoim projekcie zaproponował dom na rzucie prostokąta, z ryzalitem od południa oraz wielkim przyłapem w południowo-wschodnim narożniku. Otwarta weranda wraz z gankiem obiega dom po zachodniej i północnej stronie. Do domu prowadzą zewnętrzne schody. Wnętrza zostały nakryte stropami belkowymi. Wyposażone zostały również w piece i kominki, częściowo zaprojektowane przez Witkiewicza. Meble wykonali miejscowi górale: Kazimierz Sieczka, Józef Kaspruś Stoch, Jędrzej Krzeptowski i Wojciech Brzega w oparciu o rysunki Witkiewicza i własne szkice.

Nad obiektem swoją opiekę konserwatorską roztacza Muzeum Tatrzańskie. Obecni właściciele domu powołali do życia Stowarzyszenie Dom pod Jedlami dla opieki i ochrony tego bezcennego zabytku architektury. Nasza redakcja dzięki życzliwości właścicieli miała przyjemność podziwiać wnętrza Willi Pod Jedlami.

Stowarzyszenie Dom pod Jedlami gromadzi środki na konserwację i utrzymanie budynku. Wszystkim zainteresowanym przekazaniem darowizny na rzecz Willi Pod Jedlami podajemy numer konta i gorąco zachęcamy do wsparcia dzieła utrzymania tego niezwykłego miejsca w doskonałym stanie:

65 85890006 0000 0030 0139 0001
Stowarzyszenie Dom pod Jedlami
Ul. Siemiradzkiego 8, 31-137 Kraków

Źródło: Materiały Muzeum Tatrzańskiego.
 
msx
 
fot. Maciej Serweta
fot. Maciej Serweta
fot. Maciej Serweta
 
fot. Maciej Serweta
fot. Maciej Serweta
fot. Maciej Serweta