AKTUALNOŚCI

Światłowód już niebawem w Zakopanem

 
 
 
 
 
12 maja 2017
 
Światłowód już niebawem w Zakopanem
 
fot. Maciej Serweta
 
Orange Polska i władze Zakopanego podpisały porozumienie o współpracy i rozwoju sieci światłowodowej. Operator planuje przeznaczyć na szybki światłowodowy internet w mieście ponad 7,5 mln. zł. Do końca 2018 roku w zasięgu superszybkiego internetu – Orange Światłowód znajdzie się w ok. 5 800 zakopiańskich gospodarstw domowych. Jak do tej pory - w wyniku zrealizowanych prac inwestycyjnych, do światłowodu zostało podłączonych blisko 1 700 domów i mieszkań.
 
fot.

Porozumienie między Orange Polska a władzami Zakopanego na celu stworzenie przyjaznych warunków dla inwestycji, dzięki którym w mieście zostanie zbudowana sieć superszybkiego internetu światłowodowego. Inwestycja będzie prowadzona na terenie całego miasta, obejmując zarówno budynki wielorodzinne, jak jednorodzinne, pensjonaty oraz siedziby firm. Prócz tego, porozumienie przewiduje możliwość podejmowania działań wspierających budowę społeczeństwa informacyjnego poprzez włączenie się firmy Orange w różnego rodzaju działania edukacyjne zarówno dla osób starszych - nie potrafiących korzystać z komputera i internetu jak i dla młodzieży. To kolejny przykład dobrej współpracy pomiędzy Orange a samorządem lokalnym w zakresie rozwoju społeczeństwa informacyjnego i zwiększenia dostępności infrastruktury światłowodowej.

Inwestycja w Zakopanem to element realizowanego przez Orange Polska programu inwestycji światłowodowych – jednego z najbardziej ambitnych programów inwestycyjnych w historii firmy. Już teraz z superszybkiego internetu Orange w całej Polsce korzysta ponad 117 000 użytkowników. Do końca 2018 r. Orange Światłowód będzie w zasięgu nawet 3,5 mln gospodarstw domowych. Obecnie dociera on już do ponad 1,7 miliona mieszkań i domów w całej Polsce. Orange buduje obecnie sieć światłowodową w 37 miastach i planuje inwestycje w kolejnych. Skala projektu światłowodowego Orange Polska sprawia, że będzie on miał istotny wpływ na sytuację społeczno-ekonomiczną w Polsce w najbliższych latach. W krótkim okresie poprzez wzrost produkcji, konsumpcji, zatrudnienia czy wpływów do budżetu. W długim - przez zwiększenie potencjału rozwojowego kraju. Równie ważnym elementem stymulującym rozwój i dostępność nowych technologii dostępu do internetu jest rozbudowa zasięgu sieci mobilnego dostępu do szybkiego internetu 4G LTE, który w sieci Orange obejmuje już ponad 99 % Polaków. Kolejnym krokiem w rozwoju usług mobilnych Orange będzie wdrożenie sieci komórkowej nowej generacji 5G, której sprawne działanie nie będzie możliwe bez wykorzystania rozwiniętych sieci światłowodowych zdolnych do szybkiej transmisji wielokrotnie większych niż obecnie ilości danych.

Dziś, 12 maja 2017 podczas konferencji prasowej porozumienie o współpracy i rozwoju sieci światłowodowej podpisał Wiktor Łukaszczyk - zastępca burmistrza oraz Leszek Gajewski - Dyrektor Komercyjny Orange Polska Leszek Gajewski.

Obaj panowie zwrócili się do przedstawicieli mediów z apelem o poinformowanie lokalnej społeczności o prowadzonej kampanii mającej na celu poznanie realnej ilości zaintereowanych skorzystaniem z oferty szybkiego światłowodowego internetu. W najbliższej przyszłości domy zakopiańczyków odwiedzą przedstawiciele firmy Orange z ankietami.
 
źródło: UM Zakopane / op. (msx)