AKTUALNOŚCI

Stare budynki nie mogą znikać w tajemniczy sposób [FOTO]

 
 
 
 
 
10 maja 2017
 
Stare budynki nie mogą znikać w tajemniczy sposób [FOTO]
 
fot. Maciej Serweta
 
Tym razem nie poruszamy szerokiego tematu inwestowania Zakopanego, czy zabudowy intensywnej tylko skupiamy się na ochronie zabytków ale w kontekście rozwoju Zakopanego. Wiemy, że nie da się tego rozwoju zatrzymać, że kapitał garnie się do Zakopanego, że ludzie chcą inwestować.
 
 Chcemy ratować budynki o cechach zabytkowych, ale nie będące w tak zwanym rejestrze zabytków - powiedziała Agata Nowakowska-Wolak z Towarzystwa Opieki nad Zabytkami Oddział Podhalański im. Stanisława Witkiewicza w Zakopanem.

10 maja 2017 roku w Sali Obrad Urzędu Miasta, z inicjatywy Towarzystwa Opieki nad Zabytkami i Burmistrza Miasta Zakopane miała miejsce debata, zorganizowana pod hasłem "Zakopane - problem konserwatorski (cz.II)". W spotkaniu udział wziął dr inż. arch. Jan Janczykowski - Wojewódzki Konserwator Zabytków.

Podczas debaty poruszone zostały następujące tematy:
1.“Turnia” – obiekt wstydliwy – czas rozwiązać ten problem!
2.Kaplica Królowej Apostołów – niechciana i zapomniana: co dalej z jej częściami złożonymi w leżakowni na terenie Parku Starostwa Tatrzańskiego d. Zakładu Wodoleczniczego dr. Andrzeja Chramca?
3.“Sanato” przy ul. Wierchowej 1: czy jest zagrożone? czy zostanie wpisane do rejestru zabytków?
4.Wpisywanie innych obiektów do rejestru zabytków: plany Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Krakowie i Nowym Targu, propozycje i wnioski ze strony MKZ i TOnZ, formy współpracy w tym zakresie
5.Współpraca Miejskiego Konserwatora Zabytków i Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków
6.Przypadek “Ros-Ami” – bezprecedensowe wyburzenie budynku bez pozwolenia na rozbiórkę i uzgodnienia konserwatorskiego. Jaka lekcja płynie z historii tego budynku?
7.“Bristol” i “Warszawianka” - przykłady przytłaczającej odbudowy i rozbudowy konserwatorskiej. Jak tego uniknąć w przyszłości? 8.Inne zagrożone obiekty o cechach zabytkowych: wille “Stefa” i “Borek” przy ul. Jagiellońskiej 6 i 10 - czy jest szansa na ich uratowanie?
9.Gminny Program Ochrony Zabytków - czym właściwie jest i dlaczego jest potrzebny Zakopanemu?
10.Pomniki Historii – szansa dla ważnych obiektów w Zakopanem? Propozycja uznania za Pomnik Historii obszaru Starego Kościółka wraz z kaplicą Gąsieniców i cmentarzem oraz obiektów w stylu zakopiańskim. Jaka jest perspektywa wsparcia finansowego dla obiektów objętych tym zaszczytnym mianem?

Powinniśmy sie wspólnie zastanowić, jak wpłynąć na to żeby stare budynki nie płonęły, nie znikały w tajemniczy sposób no i jak skłonić inwestora, który chce wybudować duży hotel, by uszanował zabytkowy charakter miejsca w którym wszyscy razem żyjemy - mówi Agata Nowakowska-Wolak.
 
op. (msx)
 
fot. Maciej Serweta
fot. Maciej Serweta
fot. Maciej Serweta
 
fot. Maciej Serweta
fot. Maciej Serweta
fot. Maciej Serweta
 
fot. Maciej Serweta