AKTUALNOŚCI

Pierwsza Nagroda Literacka Zakopanego przyznana ! [FOTO]

 
 
 
 
 
13 sierpnia 2017
 
Pierwsza Nagroda Literacka Zakopanego przyznana ! [FOTO]
 
 
Znamy laureata pierwszej edycji ustanowionej przez Burmistrza Miasta Zakopane Nagrody Literackiej Zakopanego. Spośród pięciu nominowanych pozycji Kapituła wybrała książkę profesora Jacka Kolbuszewskiego “Literatura i Tatry”.
 
 Zwycięska książka "Literatura i Tatry" to zbiór ponad 30 esejów publikowanych w różnych miejscach w latach 1981–2013. Są one dziś trudno dostępne, gdyż ukazywały się głównie w materiałach towarzyszących konferencjom i seminariom, w pracach zbiorowych i na łamach periodyków. Zebrane w całość stanowią kompendium wiedzy – o niemożliwej do przecenienia wartości – o tym, czym żyło Zakopane od chwili, gdy pojawili się tu ludzie “z zewnątrz” umiejący pisać i chcący podzielić się swoimi wrażeniami z resztą społeczeństwa, do czasów nam współczesnych. Szkice i studia , z których składa się tom, to historia z górą dwóch wieków, pisana wprawdzie językiem prac literaturoznawczych, ale też pełnym swady, niepozbawiona niemal anegdotycznych opisów, a przede wszystkim rzetelna i podbudowana obszernym materiałem źródłowym.

Nagrodę wręczyła przewodnicząca Anna Janko wraz z Zastępcą Burmistrza Miasta Zakopane Agnieszką Nowak-Gąsienicą. W imieniu nieobecnego prof. Jacka Kolbuszewskiego odebrała ją Paulina Kołodziejska z Wydawnictwa Tatrzańskiego Parku Narodowego. Statuetkę Nagrody Literackiej Zakopanego wykonał zakopiański artysta Marcin Rząsa. Dyplomy i gratulacje odebrali także autorzy oraz wydawcy nominowanych do Nagrody książek: „Sztuki piękne pod Tatrami” Teresy Jabłońskiej, „Zakopane Henryka Sienkiewicza” Macieja Pinkwarta, „Magia Nart” Beaty Słamy i Wojciecha Szatkowskiego, „Nieobecne Miasto” Kuby Szpilki, Piotra Mazika i Macieja Krupy. Po uroczystej gali w Miejskiej Galerii Sztuki im. Wł. hr. Zamoyskiego odbyło się spotkanie "Na końcu języka. Czy mówimy to, co chcemy powiedzieć?", podczas którego publiczność miała okazję wysłuchać ciekawej rozmowy prof. Jerzego Bralczyka i Michała Ogórka.
 
op. (msx)
 
fot. Maciej Serweta
fot. Maciej Serweta
fot. Maciej Serweta
 
fot. Maciej Serweta
fot. Maciej Serweta
fot. Maciej Serweta
 
fot. Maciej Serweta
fot. Maciej Serweta
fot. Maciej Serweta