AKTUALNOŚCI

Ignacy Jan Paderewski i Karol Szymanowski w Atmie

 
 
 
 
 
30 lipca 2017
 
Ignacy Jan Paderewski i Karol Szymanowski w Atmie
 
fot. Organizatorzy
 
W ramach Dni Muzyki Karola Szymanowskiego 30 lipca 2017 roku wystąpiła mezzosopranistka z Warszawy Anna Radziejewska z recitalem pieśni. Na fortepianie towarzyszył jej wytrawny pianista- kameralista Mariusz Rutkowski.
 
 Na program koncertu złożyły się dwa wspaniałe cykle Ignacego Jana Paderewskiego i Karola Szymanowskiego. Była to dobra okazja, by w poprzedzającej koncert prelekcji wspomnieć o związkach Paderewskiego z Zakopanem. Związki te datują się od 1883 r., kiedy to za namową Tytusa Chałubińskiego, Paderewski przyjechał tu po raz pierwszy i rozpoczął zbieranie melodii góralskich w Tatrach i na Podhalu. Zainspirowany przez Chałubińskiego zaczął wtedy komponować "Album Tatrzańskie" na fortepian na 4 ręce, w którym wykorzystał fragmenty nut podhalańskich, grywanych przez Bartusia Obrochtę. W tymże roku koncertował w zakopiańskim Dworcu Tatrzańskim i w "Adasiówce", prezentując m.in. pierwsze części "Album Tatrzańskiego" (ukończonego rok później). W 1884 r. grał w Zakopanem wspólnie ze skrzypkiem Władysławem Górskim, a także solo w Dworcu Tatrzańskim, oraz na otwarciu willi Heleny Modrzejewskiej - "Modrzejowa".

Na koncercie w Atmie artyści zaprezentowali 12 Pieśni op. 22 Paderewskiego do słów francuskiego poety Catulle Mendèsa. Te opublikowane w 1903 roku utwory, utrzymane w stylu francuskiej szkoły pieśniarskiej z początków XX wieku, zostały wykonane przez Annę Radziejewską z ogromną finezją. Poparte sugestywną partią fortepianową wywarły na słuchaczach duże wrażenie.

Również Trzy fragmenty z poematów Jana Kasprowicza op. 5. przyjęte zostały z entuzjazmem. Anna Radziejewska dysponuje ogromnymi możliwościami sugestywnego przekazania emocji, których w tej ekspresjonistycznej kompozycji młodego Szymanowskiego nie brakuje. Partnerujący artystce Mariusz Rutkowski znakomicie uzupełniał jej wspaniały śpiew. Oklaskom nie było końca, publiczność musiała zadowolić się dwoma naddatkami: Piosnką litewską Fryderyka Chopina i podobnie
 
op. (msx)/Karol Bula