AKTUALNOŚCI

Kasprowy Wierch: Rozstrzygają się losy inwestycji

 
 
 
 
 
29 października 2016
 
Kasprowy Wierch: Rozstrzygają się losy inwestycji
 
 
PKL przygotowują się do realizacji inwestycji na Kasprowym Wierchu o wartości przekraczającej 60 mln zł.
 
Trwają badania środowiskowe i negocjacje ws. wydłużenia umów dzierżawy gruntów, które są warunkiem ich realizacji. Na inwestycjach najbardziej skorzystają narciarze.

Inwestycje na Kasprowym Wierchu planowane przez PKL przewidują wymianę wyeksploatowanej kolei krzesełkowej na Hali Goryczkowej (z istniejącej 2-osobowej na nowoczesną 4-osobową) oraz stworzenie systemu dośnieżania, którego obecnie na Kasprowym Wierchu brakuje.

Od pół roku prowadzone są badania środowiskowe, które mają zakończyć się w czerwcu 2017 roku. Ich rezultaty pokażą,  w jaki sposób inwestycje na terenach leżących w Tatrzańskim Parku Narodowym mogą być przeprowadzone bez wpływu na tatrzańską przyrodę.

Ze względu na niezbędne inwestycje na Kasprowym Wierchu, których przeprowadzenia podjęły się PKL, Spółka prowadzi ze Starostą Tatrzańskim jako reprezentantem Skarbu Państwa rozmowy w kierunku przedłużenia ważności umów dzierżawy na Kasprowym Wierchu co najmniej o kolejne 10 – 15 lat,  co jest niezbędnym warunkiem do realizacji tych inwestycji.

- Wartość inwestycji na Kasprowym Wierchu, które chcemy realizować,  przekracza 60 mln zł. Ich przeprowadzenie, z punktu widzenia PKL jako inwestora, uzasadnia jedynie dłuższa perspektywa dzierżawy gruntów. Dlatego odbyliśmy spotkania z przedstawicielami starostwa tatrzańskiego, podczas których wspólnie ustaliliśmy, że zostanie wypracowana formuła dzierżawy tych terenów przez PKL w dłuższym okresie. Liczymy na finalne pozytywne rozstrzygnięcie – mówi Janusz Ryś, prezes PKL.

Dodaje, że na remonty i system dośnieżania na Kasprowym od dawna czekają narciarze. Na Kasprowym Wierchu mogłyby powstać również otwarty taras i punkt widokowy będący dodatkowa atrakcją dla turystów. - Realizacja tych inwestycji zagwarantuje również utrzymanie miejsc pracy, zwiększenie atrakcyjności turystycznej Zakopanego i regionu oraz podniesie wartość naszej spółki – mówi Janusz Ryś.

Strategia PKL na lata 2016-2020 przewiduje realizację inwestycji o łącznej wartości 300 mln zł.

Tekst i zdjęcie: materiały prasowe PKL

Artykuł powiązany


(em)