AKTUALNOŚCI

Zakopane: Jubileusz 140-lecia "Kenara" raz jeszcze

 
 
 
 
 
24 października 2016
 
Zakopane: Jubileusz 140-lecia "Kenara" raz jeszcze
 
 
W Miejskiej Galerii Sztuki im. Władysława hr. Zamoyskiego 22 października 2016 odbyło się powtórne otwarcie wystawy "Nowoczesna szkoła z tradycją".
 
Wystawa ta jest istotną częścią uroczystych obchodów Jubileuszu 140-lecia Szkoły, obecnie Zespołu Szkół Plastycznych im. Antoniego Kenara w Zakopanem.

Na wystawie można obejrzeć prace uczniów zrealizowane w szkole w ciągu ostatnich dwudziestu lat. Reprezentowane są wszystkie kierunki i specjalizacje: rysunek i malarstwo, rzeźba, lutnictwo, reklama wizualna i fotografia.

Miejska Galeria Sztuki im. Władysława hr. Zamoyskiego
włączyła się w obchody poprzez przygotowanie niespodzianki. Marek Szala, absolwent Szkoły, a zarazem jej były, długoletni nauczyciel, wypełniając wolę prof. Haliny Kenar, na ręce wice dyrektora Szkoły, Marka Króla, przekazał pierwszą lakowo-woskową pieczęć Szkoły z 1892 roku.

Przypomniał też historię Szkoły od początków jej powstania. Na koniec, na drewnianym blacie stołu, pochodzącym ze stołówki nieistniejącego już internatu "Roma", odsłonięty został chleb, składający się ze 140 kromek. Licznie zgromadzonym gościom, gronu pedagogicznemu, absolwentom i uczniom zakręciły się łzy wzruszenia w oku.
W otwarciu wystawy uczestniczyli Jarosław Wartak, dyrektor Departamentu Szkolnictwa Artystycznego i Edukacji Kulturalnej Ministerstwa Kultury, Sztuki i Dziedzictwa Narodowego i Jolanta Chliszcz, wizytator Centrum Edukacji Artystycznej.

Wystawę można oglądać do 20 listopada 2016, w godzinach otwarcia Galerii: wtorek – piątek 10.00 -18.00, sobota – niedziela 10.00 -16.00.

Wstęp wolny.

Materiały prasowe i zdjęcia: Miejska Galeria Sztuki im. Władysława hr. Zamoyskiego w Zakopanem.

(em)