AKTUALNOŚCI

BOGUSŁAW TOBER: Fragmenty nasze rzeczywistości

 
 
 
 
 
24 września 2016
 
BOGUSŁAW TOBER: Fragmenty nasze rzeczywistości
 
 
Pogoda wprawdzie nie dopisała, nie zawiedli jednak miłośnicy sztuki.
 
Wernisaż rzeźb Bogusława Tobera odbył się w sobotę, 17 września 2016, w ogrodzie atelier przy ul.Heleny Marusarzówny 14 w Zakopanem 

Ten jednorazowy pokaz dał możliwość innego odczuwania obiektów sztuki współczesnej, w otoczeniu barokowej w swej formie natury. Formy rzeźbiarskie, pokryte wyrazistymi kolorami niczym fragmenty materii pozaziemskich cywilizacji, wylądowały w różnych cżęściach ogrodu. Niesamowitą i pozytywną atmosferę stworzyli spacerujący po ogrodzie liczni goście.

W zamyśle twórcy rzeźby nigdy nie miały dotykać ziemi czy posadzki galerii. Stworzone są do istnienia w przestrzeni, powinny lewitować nad głowani widzów niczym meteoryty z nieznanej planety. W tym celu artysta opracował własną technikę - rzeźby wykonane są z lekkich materiałów i utwardzone żywicą syntetyczną, a następnie pokryte kolorem.

Jak twierdzi Tober, rzeźby są fragmentami naszej rzeczywistości, którą artysta wydobywa z otoczenia. Niczym chirurg wycina obszary czy szczgóły umykajace naszej percepcjii. Poprzez powiększenie i nadaną formę stają się one dowodem istnienia nieznanej nam czy może raczej umykającej rzeczywistości, w której żyjemy. To wyraz zachwytu nad czymś, czego nie widzimy (a przecież istnieje), w co wierzy i co odkrywa artysta.

(em)