AKTUALNOŚCI

JÓZEF CZERNIAWSKI: "Obrazy"

 
 
 
 
 
16 września - 9 października 2016
 
JÓZEF CZERNIAWSKI: "Obrazy"
 
 
Miejska Galeria Sztuki im. Władysława hr. Zamoyskiego zaprasza na wernisaż w piątek, 16 września o godz. 17.00.
 
Od 16 września do 9 października 2016 roku w Miejskiej Galerii Sztuki w Zakopanem jest prezentowana wystawa malarstwa Józefa Czerniawskiego.

Józef Czerniawski - urodzony w 1954 w Myśliborzu, studiował na Wydziale Malarstwa Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Gdańsku. Obecnie prowadzi pracownię rysunku i malarstwa na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Jest współzałożycielem grupy artystycznej „COX”. Jest także współzałożycielem i prezesem Pomorskiego Stowarzyszenia Integracji Kultur i Sztuki „Jeden Świat” z siedzibą w Sopocie. Zrealizował wiele wystaw indywidualnych. Obrazy znajdują się w wielu kolekcjach państwowych w Polsce, w zbiorach prywatnych w kraju i za granicą.

Robert Florczak tak pisze o malarstwie Józefa Czerniawskiego:
Perfekcjonizm to jeden z niezbywalnych atrybutów Czerniawskiego, zderzony z jego miłością do koloru i szacunkiem do materii daje jego dziełom poczucie siły (…). Tak jak Edouard Vuillard wyniósł z krawiectwa matki wzorzystość tkanin i przełożył to na płótno wielkiego francuskiego malarstwa, tak Czerniawski z krawiectwa ojca wyniósł szacunek do materii, do tkanin i sztucznych futer, nieznany w sztuce tworzonej między Odrą a Bugiem.

Jeśli dołożymy do tego naturalną miłość do pejzażu i ciąg ku abstrakcji jako sztuce absolutu, to nie należy się dziwić, że na wystawach z przełomu wieku wodospad z białego futra mógł wisieć obok obrazu świeżo zaoranego pola z ciemnofioletowego futerka pociętego srebrnymi bruzdami farby, a ten z kolei wisiał obok całkiem abstrakcyjnego obrazu zakomponowanego z tapety i sztukaterii, ale obleczonego taką szatą wytrawnego koloru, że palce lizać (...).


Zakopiańskie Centrum Kultury
Miejska Galeria Sztuki
im. Wł. hr. Zamoyskiego
ul. Krupówki 41
34-500 Zakopane


Wstęp wolny

Czynne: wt. – pt. 10.00 – 18.00
sb. – nd. 10.00 – 16.00

(em)