AKTUALNOŚCI

Pomagając pszczołom, pomagamy sobie

 
 
 
 
 
15 września 2016
 
Pomagając pszczołom, pomagamy sobie
 
 
Rozpoczęła się czwarta edycja “Adoptuj pszczołę”.
 
To akcja społeczna Greenpeace, dzięki której tysiące osób z całej Polski angażują się w pomaganie pszczołom, a Polska staje się krajem coraz bardziej przyjaznym owadom zapylającym. Wiemy, jak ważna jest dla Was przyroda, dlatego stwórzmy razem Polskę Przyjazną Pszczołom! Od dziś stanie się to łatwiejsze: na stronie adoptujpszczole.pl można adoptować wirtualne pszczoły i dołączyć do wielkiego, pszczelego ruchu.

Czy wiecie, że co trzecia łyżka tego, co jemy, trafia na stół właśnie dzięki pracy pszczół i innych owadów zapylających? One cały czas ciężko pracują, byśmy mogli cieszyć się warzywami i owocami, orzechami, a nawet kawą. Zresztą nie tylko my - dzięki pszczołom smacznie jeść mogą także ptaki i ssaki. Wiele zwierząt uwielbia owoce czarnego bzu, derenia czy jarzębinę - a te kwitną i wydają owoce właśnie w wyniku pracy zapylaczy.

Praca pszczół jest podstawą większości ekosystemów, dlatego tak ważne jest, by je skutecznie chronić. Niestety, działalność człowieka, choroby i pasożyty powodują, że ich życie jest coraz trudniejsze. Ponad połowa z około 470 gatunków dziko żyjących pszczół znajduje się już w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych. A przecież praca pszczół jest niezwykle wartościowa nie tylko dla dzikich roślin i zwierząt, ale także dla rolnictwa: gdyby pszczoły zniknęły, polskie rolnictwo straciłoby miliardy złotych - tylko w 2015 roku ich praca była warta ponad 4 mld złotych.

Dlatego postanowiliśmy pomóc pszczołom i od czterech lat organizujemy akcję “Adoptuj pszczołę”, dzięki której tysiące Polek i Polaków zaangażowało się w działania dla pszczół. Wspólnie z osobami, które adoptowały pszczoły, budowaliśmy hotele dla owadów zapylających, odbudowaliśmy pszczelą populację w Przyczynie Dolnej, prowadziliśmy szkolenia dla rolników na temat rolnictwa wolnego od szkodliwych pestycydów, rozpoczęliśmy nowatorskie badania nad pszczołami - Wielki Spis Zapylaczy – a lista naszych wspólnych działań jest jeszcze dłuższa! W ramach akcji Adoptuj Pszczołę Wy również możecie pomagać pszczołom!

Dzięki tegorocznej „Adoptuj pszczołę” będziemy kontynuować badania, które pogłębią wiedzę na temat kondycji pszczół oraz warunków, w jakich żyją, a także pozwolą odpowiedzieć na pytanie, jak najskuteczniej je chronić. Będziemy również walczyć o takie rozwiązania prawne, dzięki którym polskie rolnictwo będzie rozwijać się bez użycia substancji szkodliwych dla pszczół i ludzi.

Czasu jest mało, bo na początku przyszłego roku zostaną podjęte decyzje dotyczące zniesienia lub utrzymania czasowego ograniczenia w stosowaniu niektórych najbardziej szkodliwych pestycydów. Musimy działać szybko i skutecznie. Dzięki Waszemu udziałowi w akcji „Adoptuj pszczołę” może się udać!

Akcja w tym roku ma jedną dodatkową opcję. Adoptując pszczoły, można wybrać adopcję regularną. Wystarczy, że raz wypełni się formularz i poda dane swojej karty (niekoniecznie kredytowej, duża część kart płatniczych również zadziała!), a system sam będzie co miesiąc pobierał wskazaną kwotę.

Podobny mechanizm znany jest na przykład z niektórych serwisów muzycznych, które co miesiąc automatycznie odnawiają abonament. Adopcja regularna to taki “abonament na pomaganie pszczołom”.

To wygodny i przede wszystkim bardzo bezpieczny system. W każdej chwili można też anulować swoje comiesięczne wsparcie lub zmienić jego wysokość. Jeśli zdecydują się Państwo na tę formę adopcji, w podziękowaniu - Pakiet Pszczelego Bohatera, a w nim m.in. ebook bestsellerowej powieści “Historia pszczół” Mai Lunde, wydanej przez Wydawnictwo Literackie.

Mamy wspaniałą szansę odwdzięczyć się pszczołom za ich bezpłatną pracę, jaką wykonują dla nas i środowiska. Adoptuj pszczołę i razem z nami buduj Polskę Przyjazną Pszczołom!

Tekst i zdjęcie: materiały prasowe Greenpeace Polska

Greenpeace to międzynarodowa organizacja pozarządowa, działająca na rzecz ochrony środowiska naturalnego. Organizacja koncentruje działania na najbardziej istotnych, globalnych zagrożeniach dla bioróżnorodności i środowiska. Aby zachować całkowitą niezależność Greenpeace nie przyjmuje pieniędzy od rządów ani firm.

(em)