AKTUALNOŚCI

Bacowskie święto na hali Łapsze Wyżne-Nowiny

 
 
 
 
 
Środa, 7 sierpnia 2013, godz. 10.00
 
Bacowskie święto na hali Łapsze Wyżne-Nowiny
 
 
W środę 7 sierpnia karpaccy bacowie i hodowcy spotkają się, by świętować na hali Łapsze Wyżne-Nowiny. Impreza organizowana jest w ramach projektu Karpaty Łączą.
 
Uroczystości rozpoczną się o 10.00 uroczystą mszą Świętą na hali. Po Mszy nie zabraknie atrakcji dla zebranych gości i turystów. Można będzie spróbować góralskich serów i innych regionalnych smakołyków. Chętni obejrzą także pokaz dojenia owiec, zajrzą do bacówki i będą mogli  rozmowy z bacami. A wszystko przy dźwiękach góralskiej muzyki.

- Do wspólnego świętowania zapraszamy także turystów i wszystkich miłośników gór – mówi Patrycja Piekut, koordynator projektu Karpaty Łączą (Centrum UNEP/GRID-Warszawa). – To znakomita okazja, by lepiej poznać lokalne tradycje i kulturę pasterską, ale również dowiedzieć się więcej o karpackiej przyrodzie, poznać zależności między środowiskiem naturalnym a gospodarką i dziedzictwem kulturowym regionu – podkreśla.

Do świętujących dołączą także bacowie prowadzący międzynarodowy Redyk Karpacki. Owce wędrujące przez Karpaty tego dnia przybędą właśnie na hale Łapsze Wyżne-Nowiny.

- Owce to nieodłączny element życia społeczności karpackich – podkreśla Kazimierz Furczoń, współorganizator spotkania (Tatrzańsko-Beskidzka Spółdzielnia „Gazdowie”). - Towarzyszyły góralom przez stulecia i chcemy, by ta tradycja trwała nadal. Takie spotkania nie tylko integrują środowiska pasterskie, ale pomagają zainteresować hodowlą owiec coraz większe grono mieszkańców regionu – dodaje.
.
WIĘCEJ

(em)