AKTUALNOŚCI

Interaktywny wagonik PKL rusza w podróż po Polsce

 
 
 
 
 
3 czerwca 2016
 
 Interaktywny wagonik PKL rusza w podróż po Polsce
 
 
Z okazji obchodów 80-lecia PKL zabytkowy wagonik kolei linowej...
 
... wyposażony w specjalne gogle 3D zabierze turystów i mieszkańców największych polskich miast w wirtualną podróż na Kasprowy Wierch.

W ramach podróży po Polsce wagonik pojedzie z Zakopanego do Łodzi (4 i 5 czerwca), a następnie do Krakowa, Poznania, Warszawy i Sopotu. Wnętrze oryginalnej, zabytkowej kolejki z lat 60. zostało zaadaptowane na centrum multimedialne i wyposażone w stół z animacjami. Dostępne na miejscu gogle wirtualnej rzeczywistości pozwolą podziwiać wyjątkowe tatrzańskie krajobrazy.

Przy wagoniku czekać będą konduktorzy ubrani w historyczne stroje, noszone przez obsługę kolei linowej na Kasprowy Wierch tuż po jej powstaniu. Wagonikowi będzie towarzyszyć plenerowa wystawa z archiwalnymi zdjęciami przedstawiającymi niesamowitą historię kolei na Kasprowy Wierch. Dzięki zastosowaniu fotoplastykonu historyczne zdjęcia nabiorą trójwymiarowej głębi. Dodatkowo dla mieszkańców i turystów przygotowano liczne gry i zabawy oraz konkursy z nagrodami, które na bieżąco można śledzić na fanpage Kasprowego Wierchu na Facebooku.

- Kolej linowa na Kasprowy Wierch jest symbolem Zakopanego dla ponad połowy Polaków. Z przeprowadzonego przez nas badania wynika, że 80 proc. respondentów chciałoby skorzystać z przejażdżki kolejką linową, gdyby tylko mieli taką możliwość. 75 proc. ankietowanych będąc w Zakopanem, chciałoby wjechać właśnie na Kasprowy Wierch. Teraz z okazji 80-lecia PKL mieszkańcy polskich miast mają szansę poznać uroki tatrzańskiej przyrody i poczuć klimat tego niezwykłego miejsca - mówi Patryk Białokozowicz, członek zarządu PKL.

Historia Polskich Kolei Linowych sięga 15 marca 1936. Dokładnie wtedy, po 227 dniach budowy, na Kasprowy Wierch wjechał wagonik pierwszej kolei linowej w Polsce. Koszty przedsięwzięcia przekroczyły 3,5 mln przedwojennych złotych, ale inwestycja zwróciła się już po trzech latach. Tylko w ciągu pierwszego roku działania na szczyt Kasprowego Wierchu wjechało aż 165 tysięcy osób.

Pomysłodawcą budowy kolei był Aleksander Bobkowski – ówczesny dyrektor Polskich Kolei Państwowych, prezes Polskiego Związku Narciarskiego i jednocześnie minister komunikacji. To dzięki jego wizji, ogromnej determinacji i zaangażowaniu powstały sztandarowe turystyczne inwestycje na południu Polski – koleje górskie na Kasprowy Wierch, Gubałówkę i Górę Parkową, a także pociąg Luxtorpeda łączący Kraków i Zakopane.

Polskie Koleje Linowe to zakopiańska firma – największy w Polsce operator kolei górskich z 80-letnią tradycją, działający w siedmiu ośrodkach w Tatrach i Beskidach (Kasprowy Wierch, Gubałówka, Jaworzyna Krynicka, Góra Parkowa, Mosorny Groń, Palenica, Góra Żar).

Priorytetem PKL jest rozwój i podnoszenie jakości usług dla narciarzy i turystów. Firma zadeklarowała i planuje przeprowadzenie m.in. wielomilionowych inwestycji na Kasprowym Wierchu i Gubałówce. PKL są największym prywatnym pracodawcą na Podhalu, zatrudniającym ponad 200 osób. Prowadząc działalność zwracają szczególną uwagę na poszanowanie górskiej przyrody.

Tekst i zdjęcie: materiały prasowe

(em)